استفاده موثر از فضای سفید در طراحی سایت

جمعه, 17 دی 1395 ساعت 13:00
به این مقاله امتیاز دهید
(1 رای)
استفاده موثر از فضای سفید در طراحی سایت - 5.0 out of 5 based on 1 review

آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که به یک طراحی تمام شده نگاه کنید و احساس کنید چیزی کم دارد؟ ایا تا به حال به این نتیجه رسیده اید که طراحی شما بسیار شلوغ یا بسیار خالی است؟

برای بیشتر طراحان، این شرایط رخ می دهد. به همین خاطر هیچ کس با شنیدن چنین سوالاتی شگفت زده نمی شود. با این همه، اصل اولیه طراحی، حذف خلاقانه فضاهای سفید است. اگرچه این موضوع یکی  از اصلی ترین مباحثی است که در فرایند طراحی مطرح می شود اما استفاده از آن در طراحی بسیار دشوار است. به همین خاطر در این مقاله قصد داریم به کاربرد موثر فضاهای سفید در طراحی  سایت بپردازیم.

 

ایا واقعا سایت شما خالی است؟

ایا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که فضاهای سفید همان فضاهای بین طراحی است؟  اگرچه این موضوع  در بیشتر موارد اتفاق می افتد اما یک دیدگاه کاملا نادرست است. فضای سفید تنها پر کننده بین عناصر طراحی نیست بلکه خودش یک عنصر اصلی در طراحی محسوب می شود. معمولا چشم انسان محتوای موجود را تحسین می کند اما چیزی که این محتوا را به صورت جذاب و عالی در اختیار بیننده قرار می دهد فضاهایی است که در بین آنها وجود دارد و به شکل کلی آن کمک می کند. همانند تکه های زیبای موزاییک، طراحی سایت نیز بدون وجود فضاهای سفید زیبا و جذاب نخواهد بود. بعد از اینکه اهمیت فضاهای سفید را در طراحی خود درک کردید، می توانید سایت خود را با این موارد تجهیز کنید و از آن برای افزایش تجربه کاربری استفاده نمایید.

 

مقاله مرتبط:  دانستنیهای قبل از طراحی سایت

تمرکز:

خوب حالا که اهمیت فضاهای سفید در طراحی را به خوبی می دانید باید ببینیم چگونه می توانیم از این فضاها در طراحی خود بهره مند شویم؟ اجازه دهید کار خود را با یک تمرین  کوچک آغاز کنیم.  یک تب در مرورگر دلخواه خود باز کنید وادرس سایت گوگل را در آن وارد نمایید. اولین چیزی که مشاهده می کنید چیست؟ خوب چیزی که مشاهده می کنید یک لوگوی رنگی و بسیار ساده از گوگل است.

این لوگو کجا قرار دارد؟ قطعا این لوگو در لبه بالایی پنجره شما قرار نگرفته است.  خوب حالا سوال اینجاست که چگونه این لوگوی مرکزی بلافاصله بعد از باز شدن سایت نظر شما را به خود جلب می کند؟ بله درست حدس زدید. اینکار از طریق فضاهای سفید انجام می شود. گوگل از فضاهای سفید برای ایجاد تمرکز کاربر به جایی که دوست دارد، استفاده می کند. خوب همانطور که مشاهده کردید فضای سفید بهترین روش برای هدایت چشم بیننده است.

شما می توانید از ابزارهای طراحی برای ایجاد چنین مواردی استفاده کنید. زمانی که توجه مخاطبان خود را به این ناحیه جلب می کنید، می توانید محتوای موثرتری ایجاد نمایید و سپس پیام خود را به درستی منتقل کنید.

 

سازماندهی:

همانطور که در بالا اشاره کردیم فضای سفید می تواند تمرکز مخاطب را به یک موضوع خاص جلب کند. به همین خاطر استفاده از آن بهترین روش برای سازماندهی عناصر متفاوت طراحی است. استفاده از فضاهای سفید می تواند متن را به پاراگراف های قابل مدیریت تقسیم کند. بنابراین یک روش موثر برای سازماندهی محتوا در طراحی محسوب می شود. ترفند مفیدی که به هنگام سازماندهی با فضای سفید باید در نظر داشته باشید ثابت قدم بودن در این مسیر است.

برای داشتن بهترین طراحی باید از فضاهای سفید در حاشیه ها، بخش ها، متن ها و عناصر گرافیکی استفاده کنید.یکی از بهترین جنبه های  سازماندهی با فضاهای سفید این است که تنظیم آن بسیار ساده می باشد و می تواند تاثیر خوبی بر روی طراحی شما داشته باشد. بنابراین موارد جدید را تجربه کنید.

 

تاکید:

فضای سفید به برخی از عناصر موجود در طراحی کمک می کند خود را متمایز کنند. استفاده موثر و خلاقانه می تواند باعث جلب توجه کاربران به موضوع خاصی شود. زمانی که طرح پایداری از فضای سفید را ایجاد می کنید، قادر خواهید بود محتوای موجود را به درستی در اختیار بازدید کننده خود قرار دهید. زمانی که افراد در طراحی شما گشت و گذار می کنند؛ هر گونه توقفی می تواند باعث ایجاد تمایز شود. بهترین نمونه از این مورد، تغییر در فضای بین حروف در عنوان است. 

 

مقاله مرتبط:  5 سوالی که قبل از طراحی سایت باید از مشتریان خود بپرسید؟

 

منظور از فضای سفید واقعا رنگ سفید نیست!

همانطور که مشاهده کردید، استفاده از فضای سفید بهترین روش برای هدایت چشم بیننده به یک موضوع یا عنصرخاص در طراحی است. زمانی که صحبت از فضای سفید به میان می اید بیشتر افراد فکر می کنند این فضا واقعا باید سفید باشد در حالیکه همیشه هم اینگونه نیست. هیچ قانونی  برای انتخاب رنگ در این فضاها وجود ندارد .

بهترین نمونه از این تمرین را می توان در طراحی سایت های تک صفحه ای مشاهده کرد. زمانی که می خواهید محتوای خود را در یک صفحه واحد قرار دهید، استفاده موثر از فضای سفید برای افزایش تمرکز، سازماندهی و تاکید ضروری است. بلوک های محتوا اغلب به صورت پیوسته ایجاد می شوند تا نظر خواننده را به خود جلب نمایند. در چنین شرایطی تغییر رنگ فضاهای خالی در بین بلوک ها می تواند موثر باشد .

 برای مطالعه مقالات بیشتر به بخش دیجیتال مارکتینگ  در شرکت تبلیغاتی  کروشه مراجعه نمایید.

منبع

 

خواندن 283 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 17 دی 1395 ساعت 13:25

مقالات مرتبط بیشترنوشتن دیدگاه


تست
Contact Us

تماس با ما

: ستارخان، 100 متر پایین از تقاطع بهبودی، بن بست واعظی، پلاک 8، طبقه همکف
: 66503578-021 66501352-021
: شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ الی ۱۸ | پنجشنبه ساعت ۹ الی ۱۴
:
  با تشکر و سپاس،پیام شما ارسال شد.   پیام شما ارسال نگردید