چگونگی ترکیب علوم اعصاب با طراحی برای تعامل با مخاطب

دوشنبه, 27 دی 1395 ساعت 13:09
به این مقاله امتیاز دهید
(1 رای)
چگونگی ترکیب علوم اعصاب با طراحی برای تعامل با مخاطب - 5.0 out of 5 based on 1 review

 روانشناسی طراحی: چگونه علوم اعصاب را با طراحی ترکیب کنیم تا بتوانیم تعامل مخاطبان را به دست آوریم؟

اگر نگاهی به وب سایت های شرکت های بزرگ بیندازید متوجه خواهید شد که در چند دهه اخیر تغییرات زیادی را متحمل شده اند. در روزهای اولیه وب، افراد سعی می کردند تا جایی که می توانند اطلاعات را در صفحه نمایش خود بگنجانند. در حال حاضر،  تحقیقات گسترده ای بر روی وب سایت ها انجام می شود و طراحی های آن برنامه ریزی شده است. مهندسان کامپیوتر تلاش می کنند توجه مخاطب را به یک نقطه مناسب جلب کنند. امروزه بیشتر شرکت ها تلاش می کنند تحقیقات روانشناسی را بر روی سایت خود انجام دهند و از علم اعصاب برای بهبود طراحی های خود استفاده نمایند. اگر نگاهی به سایت Apple از سال 1997 بیندازید متعجب و شگفت زده خواهید شد:

این دقیقا همان  شکل و ظاهر سایت های امروزی است.

 

 طراحی سایت مسیر طولانی را پیموده است:

 اگرچه استایل و سبک طراحی عمومی در طول 20 سال گذشته تغییرات زیادی کرده است اما این تنها گرایشی نیست که در مورد طراحی سایت دچار تغییر و تحول گشته است. طراحان سایت در خط مقدم کاربرد آخرین پژوهش ها و تکنیک های موجود از  علم به فناوری هستند. برخی از این تغییرات پاسخگویی ضروری به روش های متفاوتی است که امروزه در بیشتر سایت ها دیده می شود.

با ظهور فناوری ها و دستگاه های موبایلی همچون گوشی های هوشمند و تبلت ها، طراحی سایت نیز تغییرات زیادی کرده است. امروزه بیشتر طراحان تلاش می کنند اطلاعات و پژوهش های به دست آمده از روانشناسی و علم اعصاب را وارد طراحی سایت بکنند و از یافته های موجود برای جلب نظر مخاطبان خود استفاده نمایند. استفاده از این گونه موارد می تواند ناوبری را در سایت بهتر کند.خوب حالا سوال اینجاست که طراحان وب چگونه می توانند از آخرین پژوهش های موجود در حوزه روانشناسی و علم اعصاب برای به حداکثر رساندن تاثیر طراحی های خود استفاده کنند؟

در این مقاله قصد داریم 5 مورد از یافته های جدیدی را بیان کنیم که می تواند به شما کمک کند طراحی جذابی داشته باشید و مخاطبان را به سایت خود جلب کنید.

 

1.توجه مخاطبان خود را جلب کنید:

توجه یکی از مواردی است که متخصصان علم اعصاب در چند دهه اخیر تمایل زیادی برای پژوهش در آن داشتند.طراحی سایت بستر مناسبی برای بررسی تکنیک ها و ایده های جدید برایشان فراهم آورده است. به خوبی شناخته شده است که بازه زمانی توجه افراد کاهش یافته است. متوسط بازه زمانی توجه افراد بر روی اینترنت در حال حاضر کمتر از 5 ثانیه است.  زمانی که در حال گشت و گذار در دنیای مجازی هستیم، تصمیمات عجولانه ای در مورد سایت می گیریم. اگر احساس کنیم سایت مورد نظر چیزی که ما به دنبالش هستیم را ارائه نمی کند خیلی زود آن را ترک می کنیم و به سایت دیگری سر می زنیم.

ردیابی و پیگیری چشم مدت هاست که به عنوان یک ابزار  برای اندازه گیری توجه افراد توسط متخصصین اعصاب مورد استفاده قرار می گیرد.  بعد از اینکه مدت زمان ثابت بودن چشم بر روی یک نقطه تعیین شد، می توان چیزی که برای مخاطب اهمیت دارد را به خوبی تعیین کرد. گروهی به نام EyeQuan  این ایده را وارد مرحله بعدی کرده است.

آنها یک الگوریتم پیش بینی  ایجاد کرده اند که از داده های به دست آمده از پیگیری چشم استفاده می کند. بنابراین به جای اینکه بخواهید از پیگیری و ردیابی چشم بر روی سایت خود استفاده کنید می توانید طراحی خود را در سایت آنها آپلود کنید. آنها در عرض چند ثانیه به شما خواهند گفت که افراد چگونه سایت شما را درک می کنند و بر روی آن تمرکز دارند.  در تصویر زیر مشاهده می کنید که افراد چگونه به بخش های مختلف سایت Justfab توجه کرده اند:

 آنها از هزاران شرکت کننده در آلمان استفاده کردند تا بتوانند مجموعه ی عظیمی از پایگاه داده را در مورد اینکه چه چیزی باعث جلب توجه افراد می شود ایجاد نمایند. آنها به این موضوع پرداختند که افراد چقدر زمان برای نگاه کردن به ایتم های مختلف سایت سپری می کنند و چه چیزی می تواند نگاه مخاطب را به خود جلب کند.

آنها دریافتند که هر رنگ کنتراستی بر روی سایت  می تواند چشم و نگاه بیننده را به خود جلب کند.  تعداد لبه هایی که بر روی سایت وجود دارد نشان می دهد که طراحی شما چقدر شلوغ  است. متون بولد شده، گرافیک های مناسب و استفاده از تصاویر افراد نیز می تواند باعث جلب توجه افراد شود. در این صفحه، آمازون  از تصاویر افراد و نیز متون بولد شده برای جلب توجه افراد استفاده کرده است. با استفاده از نرم افزار موجود آنها  تاثیر وضوح  بصری بر روی تصمیمات اقتصادی مخاطب را مورد مطالعه قرار دادند.

 

 

زمانی که غذاهای موجود در سایت به درستی توضیح داده شده بودند و از وضوح و شفافیت کافی برخوردار بودند، افراد تمایل بیشتری برای خرید از خود نشان می دادند. شما ممکن است دسترسی کافی به ابزارها و نرم افزارهای پیگیری و ردیابی چشم نداشته باشید اما روش های مختلفی وجود دارد که می توانید از آن برای درک مواردی که افراد بر روی آن کلیک می کنند، به آن نگاه می کنند و از محتویات موجود بهره مند می شوند استفاده کنید.

 

اپلیکیشن هایی همچون SumoMe’s Heat Maps دقیقا نشان می دهد که بازدید کننده سایت بر روی چه چیزی کلیک می کند. این موضوع بدین معناست که شما می توانید متون، دکمه ها و Call to action های خود را در این حوالی قرار دهید تا مطمئن شوید کاربر  آن را مشاهده می کند. 

جلب توجه مغز: طراحی هایی که کنتراست بالایی دارند، از گرافیک های متعدد استفاده کرده اند و از تصاویر افراد بهره مند شده اند می توانند توجه مغز انسان را به خود جلب کنند. به یادسپاری این نکته برای طراحان بسیار مهم است که این موضوع همیشه چیز خوبی نیست. اگر بخواهید توجه افراد را به صورت یک طرفه به یک گرافیک جذاب جلب کنید، ذهن آنها را آشفته کرده اید و دیگر نمی توانند به موارد دیگر موجود در سایت توجه کنند. پس مراقب این موضوع باشید.

 

2. دکمه های موجود در سایت را با استفاده از قانون Fitt در جای مناسب قرار دهید:

 همانطور که پیگیری و ردیابی چشم می تواند به طراح کمک کند متون، گرافیک ها و  اطلاعات مهم را در مکان مناسبی قرار دهد ، تکنیک های دیگری نیز وجود دارد که برای قرار دادن دکمه ها در یک مکان مناسب مورد استفاده قرار می گیرد. وب سایت ها در نهایت به عنوان دستگاه کلیک در نظر گرفته می شوند.

مخاطبان شرکت تبلیغاتی  شما از طریق مسیر اطلاعاتی موجود در سایت به گشت و گذار در آن می پردازند. به عنوان مثال زمانی که سایتی مانند Canva را مورد بررسی قرار می دهید متوجه خواهید شد که  دکمه های بزرگ و زیبایی در این سایت وجود دارد  که در جای مناسبی قرار گرفته است و می تواند تعامل بیشتری با بازدید کننده داشته باشد. اندازه و موقعیت این دکمه ها به صورت شانسی و اتفاقی تعیین نشده است. شما می توانید زمانی که به آنها نیاز دارید به آن دسترسی داشته باشید اما باز هم در  مسیر شما قرار ندارند.

این دکمه ها بزرگ هستند و همین امر باعث شده است یافتن آن آسان باشد. اینکه طراحان سایت canva این موضوع را می دانند یا خیر زیاد مهم نیست اما باید بدانید که آنها به خوبی از قانون Fitt استفاده کرده اند. پل فیت یک روانشناس آمریکایی بود که برای اولین بار حرکات سریع و هدف دار افراد را مورد بررسی قرار داد. این حرکات دقیقا همان حرکاتی است که زمان دسترسی آنلاین به یک دکمه از خود نشان می دهید. این قانون بیان می کند که زمان حرکات ما نسبتی از مسافت به هدف است  که معمولا به اندازه هدف تقسیم می شود.

 

این موضوع بدین معناست که هر چقدر هدف شما نزدیک باشد یا هدف مورد نظر بزرگ تر باشد، حرکات شما سریع تر خواهد بود.  این گزینه به نظر واضح می رسد. زمانی که دکمه ای را نزدیک تر می آورید یا آن را بزرگتر می کنید؛ به نظر موفق شده اید. درست است؟ خوب همیشه هم اینگونه نیست. همیشه بزرگتر بودن به معنای بهتر بودن نیست. اگرچه بهتر است در سایت خود از دکمه های بزرگتر استفاده کنید اما  عملکرد یک دکمه با بزرگتر شدن آن کاهش پیدا می کند. یک دکمه کوچک افزایش عملکرد 20 درصدی خواهد داشت اما دکمه بزرگ اینگونه نیست. قانون Fitt  اندازه بهینه دکمه های سایت را تعیین نمی کند اما The Touch Lab می تواند به شما کمک کند.

 بر اساس مطالعات انجام شده توسط این سایت، عرض بهینه برای دکمه های موجود در وب حدود 48 پیکسل است.  در حال حاضر دستگاه های موبایلی حدود 50 درصد از گشت و گذارهای موجود در دنیای مجازی را به خود اختصاص داده اند. بنابراین طراحان سایت باید برای نشانگر موس و تعاملات لمسی طراحی های خود را انجام دهند. قانون Fitt همچنین نشان می دهد که نحوه قرار گیری این دکمه ها در سایت نیز مسئله مهمی است که باید مد نظر قرار گیرد.

اگر می خواهید افراد به سرعت از یک دکمه به دکمه دیگری بروند باید آنها را در نزدیکی یکدیگر قرار دهید. این موضوع زمانی که کاربر باید کاری را به صورت ترتیبی انجام دهد بسیار مهم خواهد بود. سایت آمازون فیلدهای ورودی و دکمه های زیبای خود را در نزدیکی یکدیگر قرار داده است تا مطمئن شود کاربران می توانند به سرعت از یک مکان به مکان دیگر بروند. اخیرا دانشمندان و متخصصان علم اعصاب از دانشگاه Duke به این موضوع پرداخته اند که مغز انسان چگونه با این نوع حرکات سروکار دارد و  فعالیت مغز ما زمانی که باید به اهدافی با اندازه مختلف در موقعیت های متفاوت دست یابد چگونه است.

آنها دریافته اند که مغز ما  مسیر حرکات خود را قبل از اینکه حرکات به طور واقعی شکل گیرد ترسیم می کند. نرخ فعالیت نورونی سلول های مغز در قشر حرکتی اولیه ( بخشی از مغز که حرکات ما را کنترل می کند) متناسب با اندازه هدف است.  زمانی که هدف بزرگتر باشد نرخ فعالیت نورون ها نیز بالاتر خواهد بود. اگرچه اپلیکیشن های در دسترس زیادی برای اندازه گیری زمان حرکت بر روی طراحی سایت وجود ندارد اما می توان برای بررسی قانون Fitt از سایت های مختلفی استفاده کرد. شما می توانید اندازه های مختلفی از هدف را در مسافت های متفاوت مورد بررسی قرار دهید. در نهایت می توانید بفهمید دستیابی به هدف در سایت شما چگونه است. با استفاده از داده های به دست آمده می توانید طراحی سایت خود را بهبود ببخشید. 

دکمه ای که برای مغز انسان عالی است: 

برای اینکه دسترسی ساده ای به دکمه وجود داشته باشد بهتر است آن را بزرگ انتخاب کنید اما هر چقدر این دکمه ها بزرگتر شوند تاثیرشان برعکس می شود. در حال حاضر اندازه بهینه برای دکمه های موجود در وب حدود 48 پیکسل است. همچنین باید به این نکته توجه داشته باشید که مکان قرار گیری دکمه ها نسبت به هم چگونه است. اگر طراحی سایت شما به گونه ای است که کرابران مجبور می شوند مسافت زیادی را برای انجام فعالیت های خود طی کنند بهتر است در آن تجدید نظر کنید. اگر کاربر سایت شما مجبور است برای انجام یک فعالیت خاص( همچون پر کردن صورتحساب یا ثبت نام) فیلدهای مختلفی را پر کند بهتر است دکمه ها را در نزدیکی هم قرار دهید تا یافتن آن در هر صفحه اسان باشد.

ادامه این مقاله با عنوان  جذب مخاطب در سایت با روانشناسی طراحی  و همین طور مقالات دیگر را در بخش دیجیتال مارکتینگ  مطالعه نمایید.

 

 

خواندن 354 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 01 بهمن 1395 ساعت 14:02

مقالات مرتبط بیشترنوشتن دیدگاه


تست
Contact Us

تماس با ما

: ستارخان، 100 متر پایین از تقاطع بهبودی، بن بست واعظی، پلاک 8، طبقه همکف
: 66503578-021 66501352-021
: شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ الی ۱۸ | پنجشنبه ساعت ۹ الی ۱۴
  با تشکر و سپاس،پیام شما ارسال شد.   پیام شما ارسال نگردید