آیا وب سایت شما دسترسی پذیر است؟

یکشنبه, 21 آذر 1395 ساعت 06:38
به این مقاله امتیاز دهید
(0 رای‌ها)

دسترسی‌پذیری پرهزینه و سخت است

برای این که مطمئن شوید وبسایت‌تان دسترسی‌پذیر است، لازم نیست کارکردهای اضافه به آن بیافزایید یا محتوایی را تکرار کنید. کلید حل مشکل خیلی ساده است، کافی است موقع طراحی رابط کاربری و محتوا، نیازهای افرادی با مهارت‌های مختلف و دستگاه‌های محدود را بسنجید.

 

ساختن سایتی که از ابتدا دسترسی‌پذیری بالایی دارد از صفر، عملا بیشتر از ساخت سایتی با دسترسی بد هزینه‌بر نیست.

اما تصحیح یک سایت با دسترسی‌پذیری ضعیف ممکن است شما را به زحمت بیاندازد، اگرچه همیشه در درازمدت سودمند است چون نگهداری سایتی با دسترسی‌پذیری خوب همیشه کم‌هزینه‌تر می‌شود.

 

دسترسی‌پذیری وبسایت چطور به شما سود می‌رساند:

رسیدن به گروه مخاطب بزرگتر – عده خیلی زیادی از مردم گرفتار ناتوانی‌هایی هستند. مثلا در آمریکا ٪۶.۸ از جمعیت کشور (بیش از ۱۵ میلیون مشتری بالقوه) دچار ناتوانی‌های شنیداری یا دیداری هستند که می‌تواند بر امکان دسترسی آنها به وبسایت تاثیر بگذارد.

 

سایتی با دسترسی‌پذیری بهتر همیشه کاربردپذیری بهتری هم دارد.

سایتی که دسترسی‌پذیر است در سئو هم بهتر است.

دسترسی‌پذیری مزایای دیگری هم دارد، مثل سرعت باز شدن صفحات، سازگاری میان-مرورگر و مدیریت محتوای راحت‌تر.

 

 

در هفته های پیشین چند مطلب در مورد قانون کاربرد پذیری روی وب سایت کروشه  قرار گرفت که در پایین دو قسمت از آن را برای یادآوری قرار داده ایم که مطالعه آنها خالی از لطف نیست.

 

 

افسانه ها و باورهای غلط در تجربه کاربری چه هستند؟

افراد تنها وقتی مطلبی را دقیق می خوانند که واقعا به محتوای آن علاقه مند باشند، اما در اکثر مواقع بطور سطحی پست ها را مطالعه می کنند و معمولا به دنبال کلمات کلیدی،پاراگراف های کوچک و عنوان های مهم هستند. بخصوص اگر آنها عجله داشته باشند که اطلاعاتی را پیدا کنند، هیچگاه مطالبی را که احساس کنند برایشان فایده ندارد را نمی خوانند.پس شما نباید از مردم انتظار داشته باشید که پست هایی را بخوانند که نه برایشان فایده ای دارد و نه می توان به صورت سطحی خواند، مانند پاراگراف های طولانی،توضیحات اضافی و...   ادامه مطلب 

 

زیبا سازی وب سایت به عنوان طراحی خوب یک باور غلط است    

خیلی از مردم طراحی وب را مثل طراحی دکوراسیون می‌دانند؛ هنر زیبا سازی وبسایت. ولی موضوع طراحی بیشتر این است که چطور کار می‌کند نه اینکه چه شکلی است. طراحی یعنی فرم و کارکرد با هم. بر خلاف هنر، طراحی خوب لزوما از نظر بصری و احساسی جذاب نیست، بلکه برای استفاده‌ی بهتر است.

هدف طراحی این است که مسائل را به شکل کارآمدی حل کرد. طراحی بر پایه‌ی درک این نکته است که کاربر دنیا را چطور می‌بیند، و چطور فکر و رفتار می‌کند. و جعبه‌ابزار طراح فقط به رنگ و فونت محدود نمی‌شود، بلکه شامل پژوهش کاربری، پیش‌نمونه‌سازی، تست کاربردپذیری، و چیزهای دیگری هم می‌شود.    ادامه مطلب

خواندن 295 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 21 آذر 1395 ساعت 11:59


نوشتن دیدگاه


تست
Contact Us

تماس با ما

: ستارخان، 100 متر پایین از تقاطع بهبودی، بن بست واعظی، پلاک 8، طبقه همکف
: 66503578-021 66501352-021
: شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ الی ۱۸ | پنجشنبه ساعت ۹ الی ۱۴
  با تشکر و سپاس،پیام شما ارسال شد.   پیام شما ارسال نگردید