برخی عناصر کلیدی دیجیتال مارکتینگ

سه شنبه, 03 اسفند 1395 ساعت 17:54
به این مقاله امتیاز دهید
(1 رای)
برخی عناصر کلیدی دیجیتال مارکتینگ - 5.0 out of 5 based on 1 review

دیجیتال مارکتینگ( Digital marketing ) چیست؟

دیجیتال مارکتینگ: تعریف دیجیتال مارکتینگ

اول از همه، من قصد دارم تا دیجیتال مارکتینگ را برای شما تعریف کنم. آیا می­توانید حدس بزنید که دیجیتال مارکتینگ چیست؟ اجازه بدهید که در مورد دیجیتال مارکتینگ فکر کنیم. خب، دیجیتال مارکتینگ یک بازاریابی مستقیم است که مصرف کنندگان را با فروشندگان توسط ابزارهای تعامل الکترونیک مثل ایمیل، رسانه­های اجتماعی، وبسایت­ها، فروم­های آنلاین و ... به یکدیگر وصل می­کند.

به بیان دیگر، شما می­توانید بگویید که شیوه مارکتینگ که فروشندگان و مصرف­کنندگان توسط پلتفورم­های دیجیتال به یکدیگر متصل می­شوند، به عنوان دیجیتال مارکتینگ شناخته می­شود. یا شیوه مارکتینگ که فروشندگان از ابزارهای الکترونیک برای فروش محصولات، سرویس­ها و برندهای خود به مصرف­کنندگان استفاده می­کنند. برای مثال، موبایل، تلویزیون، رسانه ­ ­های اجتماعی مثل Facebook ، Twitter ، LinkedIn ، Instagram ، YouTube   و ایمیل.

 

اینترنت مارکتینگ یک بخش اعظم دیجیتال مارکتینگ است.

اینترنت مارکتینگ چیست؟ شما می­دانید؟

بیایید تعریف اینترنت مارکتنیگ را بررسی کنیم

اینترنت مارکتینگ به عنوان آنلاین مارکتینگ نیز شناخته می­شود. آنلاین مارکتینگ یک فرآیند تبلیغات و ترویج برندها، محصولات و سرویس­ها در بستر اینترنت است. بنابراین این فرآیند، اینترنت مارکتینگ نامیده می­شود.

4C در دیجیتال مارکتینگ

چهار عنصر اصلی در دیجیتال مارکتینگ وجود دارد، این عناصر همچنین به عنوان 4C دیجیتال مارکتینگ نیز شناخته می­شوند، که در زیر آورده شده است:

  • مشارکت ( Collaboration )
  • محتوا( Content )
  • گفتگو( Conversation )
  • مشتری­ها( Customers )

مشارکت

دیجیتال مارکتینگ چهار عنصر دارد. هر عنصر بسیار اهمیت دارد اما مشارکت  یک نقش اساسی در دیجیتال مارکتینگ بازی می­کند. ما نمی­توانیم آن را در نظر نگیریم. به این نکته لازم است که معمولا از واژه مشارکت ( collaboration )، هماهنگی ( coordination ) و همکاری ( cooperation ) برای توصیف کار گروهی استفاده می شود. اما معنای آنها یکسان نیست و ما با استفاده این کلمات به جای یکدیگر، معنای آنها را کم کرده و پتانسیل آنها را برای ایجاد فضای کاری قدرتمند کاهش را می دهیم.

 

پس برای اجرای موفق استراتژی بازاریابی دیجیتالی، ما نیاز به کار کردن دوشادوش یکدیگر داریم هنگامیکه ما باهم روابط بهتر و صمیمی تری داشته باشیم بهتر هم میتوانیم کار کنیم این در مورد آژانس دیجیتال مارکتینگ و شرکت یا مشتری صدق می کند کار گروهی بهتری بر اساس همکاری، ارتباط و هماهنگی ایجاد خواهد شد، اما مشارکت ایجاد نمی کند مگر آنکه فرهنگ آن را در کسب و کارهایمان ایجاد کنیم.

تعاریف :

مشارکت (collaboration): کار کردن با یکدیگر برای خلق و ایجاد چیزی جدید، با داشتن یک دیدگاه و هدف مشترک. نکته کلیدی تلاش برای ایجاد چیزی جدید به صورت غیر فردی می باشد، و چیزی که آنها را در کنار هم به عنوان تیم نگه می دارد هدف و دیدگاه مشترک است .

 

هماهنگی (Coordination): به اشتراک گذاری اطلاعات و منابع به طوری که هر یک از طرفین می تواند نقش خود را در حمایت از یک هدف متقابل به انجام برساند. هماهنگی در مورد کار گروهی در اجرای طرح است و ایجاد و خلق چیز جدیدی نیست .

 

همکاری (Cooperation ): در جایی مطرح می گردد که افراد از منابع و اطلاعات خود برای هدف همدیگر استفاده کنند و یک هدف ندارند! ممکن است نتیجه ساخت چیز جدیدی باشد، اما از نتیجه کار و تلاش تیمی نیست بلکه کاملا شخصی است .

 

هر سه مدل  جنبه کار گروهی هستند اما باهم تفاوت دارند .

نمونه های موفق کار تیمی را میتوانیم در تیمهای ورزشی، نظامی و حتی سیاسی مشاهده نماییم. همه تیم های موثر و تاثیرگذار ویژگیهای مشترکی دارند. اما بسته به هدف و نیت در نوع همکاری متفاوت می باشند .

 

چه زمانی مشارکت اهمیت پیدا می کند؟

 

در یک محیط، که در آن وابستگی متقابل وجود ندارد، مشارکت (collaboration) برای ایجاد فرایند خلاقیت ضروری نیست. در این محیطها از طریق به اشتراک گذاری اطلاعات و منابع، خلاقیت به صورت انفرادی به وجود خواهد آمد، با این حال در یک سازمان که وابستگی وجود دارد، مشارکت (collaboration) سنگ بستر راه حل های خلاق و نوآورانه است .

 

همکاری با فرمان و دستور اتفاق نمی افتد !

آیا می توان مشارکت از طریق کار کردن از راه دور اتفاق بیفتد؟ مسلما، اگر (و این یک اگر بزرگ است) رهبران و مدیران بتوانند محیط مناسبی را فراهم کنند و شیوه های رهبری را به کار گیرند و فرصتی برای گرد هم آوردن افراد برای مکالمات و دیدار گاه به گاه چهره به چهره ایجاد کنند، امکانپذیر است .

رهبری کردن در تیم های مشارکتی بر اساس احترام، اعتماد و استفاده عاقلانه از قدرت است. مشارکت به طور طبیعی درسیستم های سنتی از بالا به پایین و محیطهای سلسله مراتبی کنترل گرا رخ نمی دهد. مردم نیاز به آزادی برای قضاوت کارهای خود  و فضایی برای آزمایش، شکست و یادگیری از اشتباهات و فرصت برای فکر کردن در کنار همدیگر، ارزش نهادن به دیدگاه های یکدیگر به منظور ایجاد ایده های خلاقانه دارند .

محتوا

در چهار روز اول، این ویدیو چهار میلیون بازدید داشت، تا سه هفته بعدی به 19 میلیون بازدید رسید. در Facebook ، 6.5 میلیون کاربر آن را به اشتراک گذاشتند، در حالیکه 40 ایستگاه رادیویی در سراسر جهان آن را پخش کردند. در آخرین شمارش در پایان ماه فوریه، به آمار بازدید 46.5 میلیون بیننده در YouTube رسیده بود و توسط 2 میلیون نفر در موبایل­هایشان دانلود شده بود.

فکر می­کنید چرا این مسئله رخ داده است؟ پاسخ این است، این اتفاق به دلیل محتوای خلاقانه و نوآوارنه این آهنگ است. بدون محتوای خلاقانه و منحصربه فرد، ما قادر به دیجیتال مارکتینگ موثر و چشمگیر نخواهیم بود.

 

 

گفتگو

آیا شما به صحبت­های مشتری­های خود گوش می­کنید و با آن­ها صحبت می­کنید؟ این یک کلید مهم در دیجیتال مارکتینگ است. بدون گفتگو، ما قادر نخواهیم بود که مشتری هدف خود را به دست آوریم. بنابراین می­توانیم بگوییم که گفتگو یک C مهم از 4C دیجیتال مارکتینگ است.

 

مشتری­ها

با اینکه ساختار هنوز برای تبلیغ کننده­ها مثل ساعت کار می­کند، آینده تبلیغات دیگر نمایش دادن تبلیغ نیست، بهره بردن از ساختار پویای گفتگوی آنلاین به منظور خلق موقعیت برای ایجاد توجه و علاقه در صحنه­ها و موقعیت­هایی که در برقراری ارتباط آزار دهنده نباشد اما مشتری­ها را به صورت فراگیر علاقه­مند کند.

 

در صورت نیاز به مشاوره دیجیتال مارکتینگ فرم مشاوره شرکت دیجیتال مارکتینگ کروشه را تکمیل نمائید

 

 منبع

خواندن 277 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 03 اسفند 1395 ساعت 18:18

مقالات مرتبط بیشترنوشتن دیدگاه


تست
Contact Us

تماس با ما

: ستارخان، 100 متر پایین از تقاطع بهبودی، بن بست واعظی، پلاک 8، طبقه همکف
: 66503578-021 66501352-021
: شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ الی ۱۸ | پنجشنبه ساعت ۹ الی ۱۴
  با تشکر و سپاس،پیام شما ارسال شد.   پیام شما ارسال نگردید