تاثیر رسانه های اجتماعی در بازاریابی B2B

جمعه, 05 آذر 1395 ساعت 17:08
به این مقاله امتیاز دهید
(2 رای‌ها)
تاثیر رسانه های اجتماعی در بازاریابی B2B - 5.0 out of 5 based on 2 reviews

بیش از سه چهارم بازاریابان فناوری B2B از رسانه های اجتماعی برای بازاریابی محصولات خود استفاده می کنند اما کمتر از نیمی از این افراد می توانند از کانال های اجتماعی برای تولید درآمد در کسب و کارهای خود استفاده نمایند.

این موضوع ممکن است به خاطر وجود مشکل در اندازه گیری یا تنظیم اهداف نادرست برای بازاریابی رسانه های اجتماعی باشد( به عنوان مثال بهتر است خدمات مشتری و تحریک ترافیک بیشتر به سمت بالای قیف باشد) . همچنین اینگونه موارد( ناتوانی بازاریابان در تولید درآمد از طریق رسانه های اجتماعی) ممکن است به خاطر وجود مشکل در استراتژی B2B بازاریابی رسانه های اجتماعی باشد.  اگر در مورد اینکه استراتژی  به کار رفته به درستی کار می کند مطمئن نیستید یا در مورد استراتژی بازاریابی رسانه  اجتماعی شرکت خود اطمینان ندارید بهتر است در این مقاله همراه ما باشید.

 

استراتژی بازاریابی رسانه اجتماعی کراس پلتفرم:

 صرف نظر از پلتفرم یا شبکه، بازاریابی از طریق رسانه اجتماعی یک روش موثر برای دستیابی به اهداف زیر است:

ایجاد روابط:  در شبکه هایی همچون توییتر، پینترست و اینستاگرام مردم دوست دارند شرکت شما را قبل از ایجاد ارتباط از طریق تلفن یا ایمیل دنبال نمایند. این یک روش کم تعهد و کم خطر برای بررسی شرکت شماست.  البته این تنها آغاز راه است و  اگر این روابط به خوبی پرورش یابد می تواند به روابط ارزشمندی ( برای هر دو طرف) تبدیل شود. 

 

تعامل : اجتماعی بودن به معنای برقراری ارتباط و ایجاد مکالمات مفید است. مکالمات خود را با اشتراک گذاری محتوای عالی، اشاره کردن به افراد خاص در پست های رسانه اجتماعی خود(  می توانید از “@” قبل از نام این افراد در رسانه هایی همچون لینکداین، توییتر یا فیس بوک استفاده کنید ) و پرسش سوال های مختلف آغاز کنید. مطمئن شوید که به دیدگاه ها و سوال هایی که به طور مستقیم به شما یا برندتان اشاره دارد پاسخ می دهید. بزرگترین اشتباهی که کسب وکارها یا افراد در رسانه های اجتماعی مرتکب می شوند نادیده گرفتن تماس های مستقیم از فالوورهاست. استفاده از ابزارهای منشن در رسانه های اجتماعی برای اطمینان از اینکه فرصت تعامل را از دست نمی دهید بسیار مهم است. 

 

به دست آوردن ترافیک: شبکه های اجتماعی  می توانند مقدار قابل توجهی ترافیک وارد سایت شما بکنند. توییتر بهترین مکان برای اشتراک گذاری  محتوای خبری  و لینک هاست. لینکداین برای پژوهش های صنعتی و بینش کسب وکار بسیار مهم است و فیس بوک برای محتوای غیر رسمی، سرگرم کننده و شوخ طبعی عالی است.  پست های وبلاگ عمدتا برای اشتراک گذاشتن  در این شبکه های اجتماعی مناسب اند. 

 

استراتژی رسانه اجتماعی مخصوص هر پلتفرم:

هر پلتفرمی  دارای نقاط قوت و شخصیت خاص خود است. در حالیکه به اشتراک گذاشتن  محتوای یکسان در شبکه های اجتماعی متفاوت ایده خوبی است اما  محتوایی که در هر پلتفرم منتشر می شود باید  سفارشی سازی گردد. به عنوان مثال نیازی نیست از محدودیت 140 کاراکتری موجود در توییتر در سایر رسانه های اجتماعی دیگر تبعیت کنید.  همچنین استفاده صحیح از هشتک نیز بسیار مهم است. هشتک ها در توییتر از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند اما نمی توانند شامل فاصله باشند. همچنین  هشتک در Tumblr نیز مهم است اما می تواند شامل فاصله باشد.  از هشتک به هیچ عنوان نباید در لینکداین استفاده شود.  در ادامه با دستورالعمل های خاص هر رسانه اجتماعی اشنا می شوید:

فیس بوک: فیس بوک یکی از بزرگترین رسانه های اجتماعی دنیاست  و بیشتر از بقیه موارد شخصی است. در این رسانه اجتماعی افراد می توانند اخبار مرتبط با دوستان، اعضای خانواده و روابط خود را به اشتراک بگذارند. برندها می توانند در آن حضور داشته باشند اما  به طور کلی این رسانه مکان خوب و مناسبی برای  بازاریابی مستقیم یا بحث های کسب وکاری عمیق نیست. برای شرکت ها و برندها، فیس بوک برای اشتراک گذاری رویدادهای مرتبط با محیط های کاری غیر رسمی ، ویدئوها ، موارد مرتبط با سرگرمی یا محتوای خنده دار  مناسب است.

لینکداین: همانطور که  فیس بوک به  عنوان مکانی برای یافتن دوستان و اعضای خانواده  شناخته شده است، این رسانه اجتماعی برای یافتن شغل بسیار مناسب است. لینکداین برای یافتن افرادی که  برای شغلی ایده آل هستند نیز مناسب است. به همین خاطر نیز 94 درصد کارفرمایان از لینکداین برای انتخاب اشخاص مورد نظر خود استفاده می کنند.  لینکداین به عنوان یک شبکه  اجتماعی ارجح برای مدیران اجرایی نیز شناخته  شده است. 74 درصد از تصمیم گیرندگان B2B معتقدند که لینکداین به تصمیم گیری در خرید کمک فراوانی می کند. افراد حرفه ای از لینکداین برای یافتن  بینش ها و چشم اندازهای مرتبط با کسب وکار، حل مشکل ، پژوهش های صنعتی و آمار ها استفاده می کنند.  کسب وکارها و برندها می توانند از لینکداین برای اشتراک گذاشتن محتوایی استفاده کنند که در صفحه شرکت وجود دارد. کارمندان و سایر افراد مرتبط با شرکت می توانند از این پلتفرم برای اشتراک و تقویت محتوای موجود از طریق به روزرسانی شخصی استفاده کنند. 

توییتر: برای بیشتر کسب وکارها، این رسانه اجتماعی یکی از  دو رسانه اجتماعی موثر( به همراه لینکداین) برای  به دست اوردن ترافیک به سمت سایت است.  توییتر یک مکان عالی برای اخبار؛ اطلاعات مرتبط با رویدادها و لینک به محتوای جذاب و مرتبط برای فالوورهاست. میزبانی یا شرکت در چت های توییتر ( گفتگوهای توییتر)  یک روش موثر دیگر برای بازاریابان و سایر متخصصان  است  تا دنبال کنندگان و تاثیر گذاران برند خود را در توییتر توسعه دهند. 

کورا(Quora): به همراه گروه های لینکداین و انجمن های آنلاین مرتبط با هر صنعت، این رسانه اجتماعی  بهترین مکان برای پاسخ دادن به سوال های مرتبط با هر صنعت است.

پینترست، Tumblr و اینستاگرام: تمامی این رسانه های اجتماعی  به صورت بصری هستند( محوریت بصری دارند) و برای کسب وکارهای B2C و بازاریابان محصولات  مفید خواهند بود. 

باید به این نکته توجه داشته باشید که در تمامی رسانه های اجتماعی، تعامل با فالوورها بسیار حیاتی است. 

 

استراتژی توسعه حضور اجتماعی:

 اگرچه انواع متعددی از تاکتیک های فعال برای ساخت حضور برند در هر شبکه اجتماعی وجود دارد( به عنوان مثال استفاده از دایرکتوری توییتر همچون WeFollow و Twellow)اما شرکت ها به ندرت می توانند از حداقل مزایای موجود برای ساخت فالوورها  استفاده کنند. لینک برند خود را در توییتر، لینکداین، فیس بوک یا سایر شبکه های اجتماعی  قرار دهید و این دکمه ها را در صفحه تماس با ما بگنجانید. همچنین این لینک ها را  به امضای ایمیل کارمندان در  ایمیل های بازاریابی و خبرنامه ها اضافه کنید.

با استفاده از مقالات مربوط به بخش دیجیتال مارکتینگ  در شرکت تبلیغاتی کروشه  شما میتوانید بهترین مقاله های کمکی را در این سایت بیابید.

نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

 

خواندن 721 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 25 آذر 1395 ساعت 09:08

مقالات مرتبط بیشترنوشتن دیدگاه


تست
Contact Us

تماس با ما

: ستارخان، 100 متر پایین از تقاطع بهبودی، بن بست واعظی، پلاک 8، طبقه همکف
: 66503578-021 66501352-021
: شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ الی ۱۸ | پنجشنبه ساعت ۹ الی ۱۴
  با تشکر و سپاس،پیام شما ارسال شد.   پیام شما ارسال نگردید