طراحی تعاملی و نقش طراح تعاملی چیست؟

پنج شنبه, 16 دی 1395 ساعت 11:35
به این مقاله امتیاز دهید
(0 رای‌ها)

طراحی تعاملی بیشتر از هر چیز دیگری در دنیای طراحی مورد استفاده قرار می گیرد. اما واقعا طراحی تعاملی چیست؟ چه چیزی باعث می شود شما به یک طراح تعاملی تبدیل شوید؟ در این مقاله قصد داریم به همین موضوع بپردازیم.

طراحی تعاملی:

 

طراحی تعاملی فرایندی است که در آن طراحان بر روی ایجاد رابط های وب تعاملی با  رفتارها و فعالیت های منطقی تمرکز دارند. طراحی تعاملی موفق از فناوری و اصول ارتباطی برای ایجاد تجربه کاربری مطلوب استفاده می کند. طراحی تعاملی در سایت ها و اپلیکیشن ها بیشتر از 10 سال است که مورد بحث قرار می گیرد. کتاب " معرفی طراحی تعاملی" این حوزه را به پنج بخش تقسیم می کند و هنوز هم استفاده از این بخش ها مفید و کاربردی است:

• ارتباطات انسانی/ ماشینی ترجمه مکالمات بین دستگاه و کاربر است.

• عمل/ عکس العمل به تعاملاتی که رخ داده است نگاه می کند و چگونگی رخ دادن آن ها را تفسیر می نماید.

• حالت ها نشان می دهد که کاربر اتفاقاتی را که رخ می دهد به خوبی می داند و از آن در اپلیکیشن ها استفاده می کند.

• گردش کاری  شما را مطمئن می سازد که کاربر به درستی کسی را که از ابزار یا اپلیکیشن موجود استفاده می کند را می شناسد و می داند بعدا چه اتفاقی رخ می دهد

• خرابی نیز زمانی وارد عمل می شود که اشتباهی در طراحی رخ دهد.

مقاله مرتبط با طراحی:  راه های افزایش بازدید کاربران موبایل

زمانی که می خواهید طراحی تعاملی ایجاد کنید باید مواردی را در ذهن داشته باشید. سایت Usability.gov سوالات اساسی را در شش طبقه بندی مختلف بیان می کند. استفاده از این سوالات به شکل دهی طراحی کمک فراوانی خواهد کرد.

 

• زمانی که کاربر با استفاده از انگشت یا موس خود در حال تعامل با رابط موجود است چه کاری می تواند انجام دهد؟

• چه دستوراتی را می توان به رابط داد؟

• ایا ظاهر یک رابط می تواند سرنخ هایی در مورد نحوه عملکرد آن در اختیار کاربر قرار دهد؟

• چه اطلاعاتی را برای کاربر خود فراهم می کنید که بداند قبل از انجام یک فعالیت چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

• ایا محدودیت هایی برای کمک به پیشگیری از بروز خطاها وجود دارد؟

• ایا پیغام خطایی که نمایش داده می شود به کاربر کمک می کند مشکلات موجود را حل کند؟

• بعد از اینکه فعالیتی انجام شد کاربر چه بازخوردی دریافت می کند؟

• زمان پاسخ بین فعالیت و پاسخ چقدر است؟

• آیا عناصر به کار رفته در رابط دارای اندازه منطقی هستند و می توان به راحتی با آنها تعامل کرد؟

• ایا لبه ها و گوشه های کار به صورت استراتژیک برای مستقر کردن عناصر تعاملی مورد استفاده قرار گرفته است؟

• ایا از استانداردهای موجود پیروی کرده اید؟

• ایا اطلاعات در یک زمان واحد در چند آیتم گنجانده شده است؟

• آیا کاربر به راحتی می تواند کار خود را به اتمام برساند؟

• ایا از فرمت های اشنا استفاده شده است؟

مقالات مرتبط:  5 سوالی که قبل از طراحی سایت باید از مشتریان خود بپرسید؟

 

 

نقش طراح تعاملی:

اگر سوالات موجود در لیست بالا ذهن شما را به خود درگیر کرده است می توانید بگویید که یک طراح تعاملی هستید. طراح تعاملی فردی است که در تیم های طراحی، توسعه، خلاق یا بازاریابی حضور دارد و به ایجاد استراتژی طراحی کمک می کند. این فرد می تواند تعاملات کلیدی را شناسایی نماید، نمونه های اولیه از مفاهیم را ایجاد کند و  از فناوری ها و گرایش هایی بهره مند شود که می تواند بر روی کاربر تاثیر بگذارد.  تمامی این تعاریف ممکن است نشان دهنده مفاهیم مختلف و متفاوتی باشد.

برای اینکه این موضوع را ساده تر کنیم  باید آن را از یک زوایه دیگر بررسی نماییم. معمولا شرکت ها یک طراح تعاملی را  برای اطمینان از اینکه اپلیکیشن های دیجیتالشان به خوبی کار می کند استخدام می کنند. مسیر شغلی یک طراح تعاملی متغیر است. برخی از  برنامه های رسمی طراحی، شروع به آموزش این افراد می کنند. برخی از افراد نیز سعی می کنند از طریق تجربه کردن، مهارت های مورد نیاز را به دست اورند. کار طراح تعاملی این است که نحوه کارکرد همه  عناصر را به خوبی بداند و از پرسیدن سوال های متعدد واهمه ای نداشته باشد. این فرد باید توانایی تجسم و بازی کردن با عناصر و مفاهیم در یک روش جدید را داشته باشد. 

 

مفاهیم و اصول طراحی تعاملی:

خوب حالا سوال اینجاست که چه چیز باعث پیشرفت حوزه طراحی تعاملی می شود؟ چه چیزی باعث شده است این طراحی با طراحی های دیگر متفاوت باشد؟  مرزی که بین طراحی تعاملی و سایر طراحی ها وجود دارد تیره و تاریک است.  ما اغلب در مورد طراحی تعاملی صحبت می کنیم زیرا تمرکز بسیار بالایی بر روی عناصر دارد. اما واقعیت این است که طراحی تعاملی تنها بخشی از طراحی در دنیای دیجیتال مارکتینگ  و وب است.

 کتاب" راهنمای کامل طراحی تعاملی برای افراد مبتدی" که در سال 2009 منتشر شده است یک مرجع خوب برای افرادی است که دوست دارند در این حوزه فعالیت کنند. اگرچه برخی از نقش های اصلی و ابزارهای موجود تغییر کرده است اما مفاهیم طراحی تعاملی هنوز هم یکسان است. خوب اجازه دهید نگاه اجمالی به هر کدام از مفاهیم داشته باشیم:

• طراحی هدف محور: چرا سایت یا تعامل با آن وجود دارد؟ابتدا باید به این سوال پاسخ دهید  و سپس مطمئن شوید که اپلیکیشن های شما اینکار را به خوبی انجام می دهند.

• رابط به عنوان یک  عنصر جادویی: شما واقعا بهترین رابط ها را مشاهده نمی کنید. بهترین طراحی تعاملی وجود ندارد. این طراحی زمان طولانی برای پاسخ و بارگذاری نمی گیرد؛  این طراحی باعث نمی شود کاربر فکر کند و سپس فعالیتی را انجام دهد، این طراحی باعث رنجش کاربر نمی شود. 

قابلیت استفاده: رابط هایی که استفاده از سیستم موجود را راحت تر و ساده تر می کنند مطلوب تر هستند.

• کارایی: بهترین طراحی ها خودشان گویای همه چیز هستند و می توانند کاربر را به انجام فعالیت خاصی تشویق کنند.

• قابلیت یادگیری: چیزی که باعث می شود یک رابط قابل استفاده باشد اجزای شناخته شده آن است. بهترین طراحی تعاملی   نباید همیشه در حال اختراع چالش های جدید باشد. بلکه باید از مجموعه ای از الگوها تبعیت نماید.

آیا از امکانات جدید تلگرام آگاهی دارید؟ مقاله   معرفی سرویس IFTTT در تلگرام  اطلاعات جدیدی راجب تلگرام به شما خواهد داد

 

نتیجه گیری:

کاربران در سایت های مدرن به دنبال تجربه های تعاملی هستند. برای اینکه بتوانید کاربران فعلی را در سایت نگه دارید و آنها را تشویق کنید دوباره به سایت برگردند، داشتن چنین تعاملی الزامی است. داشتن فردی که مسئول مدیریت، ایجاد و بررسی این تعاملات است از اهمیت بالایی برخودار خواهد بود. به همین خاطر شما به یک طراح تعاملی نیاز دارید. به این موضوع فکر کنید. آیا این فرد در حال حاضر در تیم شما وجود دارد؟ اگر چنین فردی را در تیم خود ندارید، چه برنامه ای برای آن دارید؟

نظرات خود را با شرکت تبلیغاتی  کروشه در میان بگذارید.

منبع 

خواندن 396 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 16 دی 1395 ساعت 12:13

مقالات مرتبط بیشترنوشتن دیدگاه


تست
Contact Us

تماس با ما

: ستارخان، 100 متر پایین از تقاطع بهبودی، بن بست واعظی، پلاک 8، طبقه همکف
: 66503578-021 66501352-021
: شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ الی ۱۸ | پنجشنبه ساعت ۹ الی ۱۴
:
  با تشکر و سپاس،پیام شما ارسال شد.   پیام شما ارسال نگردید