شماره 31 - انواع سبک های برند سازی در تبلیغات تلویزیونی صدا و سیمای ایران*02

چهارشنبه, 06 خرداد 1394 ساعت 10:59
به این مقاله امتیاز دهید
(0 رای‌ها)

سبک های برندینگ* این سری از تزریقات تبلیغات و بازاریابی در چند بخش بصورت خلاصه از مقاله ای بسیار خوب(با عنوان بالا) که توسط آقای دکترمحمود محمدیان، سرکارخانم زهرا طالبان و جناب آقای پژمان پاکدامن به نگارش در آمده است(سال 1393) خدمتتان ارائه می شود.

*** بخش اول ***


معرفی انواع سبک های برند سازی:
1 . سبک کلاسیک در برندسازی:
برندسازی کلاسیک یعنی یک برند انسانی و نشان دادن انسان به هر صورتی در ارتباط با کالا و محصول. این سبک برندسازی مخاطبان بسیاری دارد زیرا زبان عمومی بیشتر مخاطبان است.گرایش به مکتب کلاسیک در بین مردم عامی زیاد است، به همین منظور در مورد کالاهایی که بازار هدف آنها بیشتر عامه مردم هستند، از این سبک برندسازی استفاده می شود. این شیوه تبلیغ ممکن است این خطر را در پی داشته باشد که به جای آنکه مخاطبان به محصول یا خدمت توجه کنند به ویژگی های انسان هایی که حضور دارند، توجه کنند.


اصول و قواعد مکتب کلاسیک:
1/جستجوی تعادل و کمال: در این سبک برندسازی، هیچ گونه اغراقی صورت نمی پذیرد. بهترین حالت، زیباترین فرم و بهترین کارکردی که کالا، محصول یا برند می تواند داشته باشد، به نمایش و تجسم در می آید.
2/الهام از طبیعت و حقیقت نمایی: در این نوع برند سازی، برند دقیقا واقعیت کالا، خدمات و یا ایده است و هیچ گونه تغییری در رنگ و افکت های صوتی و تصویری در آن دیده نمی شود.
3/الهام از نمونه های عالی: در این سبک، از بهترین آثار برند که قبلا برای برخی از کالاها به کار رفته، بسیار استفاده می شود. آثار برندسازی این سبک مملو از شاهکارهای عالی موسیقی، ادبیات و هنر متناسب با شان کالا و سازمان است.
4/خردگرایی در واقعیت محصول: سازنده این برند به دنبال نشان دادن ابعاد مختلف برند به شکل واقعی است.
5/وضوح و ایجاز: در این سبک، وضوح و سادگی در گفتار، بیان، موسیقی، رنگ ها، خطوط، محتوا در تمامی اجزا برند وجود دارد.
6/برازندگی: لابرویر می گوید:برازندگی مایه کمال است.این سبک برازنده محصول است،زیرا با حقیقت کالا و محصول در گیر است.
7/وحدت سه گانه: عبارت از وحدت زمان،مکان و موضوع در برند است و سعی می شود زمان، مکان و موضوع تبلیغ، مضمون و تم یکسانی داشته باشد. در واقع در سبک کلاسیک، پیچیدگی برند و پیام پایین است .

2 . سبک باروک در برندسازی:
کلمه باروک از زبان اسپانیایی وارد واژگان فرانسه شد که در زبان فنی جواهرسازی به معنای "مروارید غیر غلطان"است. در فرهنگ لغت برای معنای مجازی آن واژهای: عجیب، غیرعادی، نامنظم، بی قاعده ذکر شده است. باروک را«خلق کار های غیر متداول» تعریف کرد و این گرایش، تمامی هنرها، به ویژه هنر مجسمه سازی، موسیقی و معماری را تحت تاثیر قرار داد.
در برندسازی نیز می توان آن را سبکی غیر کلاسیک و غیر منتظره فرض کرد. برندهایی که بسیار شیک و تزیین شده و پر از خطوط منحنی است؛ نشانگر این سبک است. در این سبک معمولا برند را با عناصر بصری به شدت اغراق کرده و آن را به صورت بسیار عجیب و غیر عادی به نمایش می گذارد برخی از شرکت ها این گونه به مخاطبان وانمود می کنند که ما به شما کالا نمی فروشیم، شخصیت می فروشیم.

3 . سبک ناتورالیسم در برندسازی:
به عنوان مکتب ادبی ناتورالیسم به مکتبی گفته می شود که امیل زولا و طرفدارانش پایه و اساس آن را گذاشتند. در این نوع کوشیده اند روش تجربی و قطعیت علمی را در ادبیات رواج دهند و به ادبیات و هنر جنبه علمی بدهند.
برندسازی ناتورالیسم نیز به همین گونه در اثر خود به دنبال اطلاع رسانی کامل و موبه موی زیبایی ها و نکته های ریز و حساس است. این سبک برندسازی دنباله کلاسیک شمرده می شود و در بازاریابی به آن رشته از روش های برندسازی گفته می شود که معتقد به قدرت محض کیفیت واقعی کالا و خدمات است و نیروی برتر را از کیفیت واقعی کالا و خدمات می داند.
ویژگی های آثار برندسازی ناتورالیستی:
1/در برندسازی ناتورالیستی هیچ گونه مزایا و سجایای غیر واقعی وجود ندارد و زاییده قوانین علمی و کیفیت ذاتی عوامل است.
2/از جمله مواردی که در برندسازی ناتورالیستی به آن توجه زیادی می شود، بیان امور جزیی است. سازندگان این سبک کوچک ترین حرکت ها و رفتار قهرمانان محصول و ایده خود را از نظر دور نمی دارند و برندها شبیه واژه های فنی و علمی می باشند.
3/احساس ها و افکار برندسازی در این نوع آثار نتیجه مستقیم دگرگونی های خصوصیات بازاریابی محصول است. نمایش وضعیت کالاها و خدمات یا عوامل برندسازی نیز بنا به قوانین بازاریابی حاصل شده است.
4/در این آثار بیشتر نام ها و نشان ها به همان زبان محاوره آورده می شود و می توان گفت ناتورالیستها نخستین کسانی هستند که آوردن زبان عامیانه را در برندها رایج کردند. سهولت درک ادبیات عامیانه ،بعضا موجب فراگیر شدن این سبک برندسازی می شود.

4 . سبک رمانتیسم در برندسازی:
در آغاز کلمه رمانتیک از طرف طرفداران مکتب کلاسیک برای تمسخر نویسندگان جدید اطلاق می شد و معنی نخستین آن مترادف با خیال انگیز و افسانه ای بود. رمانتیسم برخلاف کلاسیسم، مکتب بسیار پیچیده و آشفته ای است.
برندسازی در سبک رمانتیک، آزادی تخیل، فردیت هنری، قالب شکنی، شور و هیجان، رویاوار، سستی و دردمندی، غم خواری زیردستان،گزینش مضامین عادی و بیان عادی، شهرگریزی و روستاپرستی و برتر از همه چیرگی احساس را بر عقل بنیان گذارده است.

5 .سبک فوتوریسم در برندسازی:
فوتوریسم به معنای آینده نگری و مشتق از کلمه«فوتور»(future)به معنای آینده است.
در برندسازی فوتوریستی هیچ گونه بیان شاعرانه ای وجود ندارد و پیام ها، نام ها و نشان ها و شعارها به صورت کاملا رها و آزاد بیان می شوند. به نظر آنها شاعر باید بازیگری برای زبان و واژه ها باشد. فوتوریست ها معتقدند که «سرعت ،زیبایی تازه ای بر جهان افزوده است و حرکت اشیا درفضا مانند نوسان های نور یا صوت، سبب افزایش یا تغییر شکل آنها می شود». در برندسازی نیز حرکات سریع سوژه ها، نورها، نام ها و نشان ها نشان دهنده سبک برند فوتوریسم است.رنگ هایی که در این سبک به کار برده می شود، شبیه به رنگ های نئوامپرسیونیست ها است، یعنی به صورت نقطه گذاری و تکه ای رنگ ها را به کار می برند. عناصر این برندسازی، پر از فرم های تمدن جدید، پویایی(دینامیزم)، انفجار مهیب، حرکت، سرعت و سرمستی است.

***در ضمن اگر تمایل دارید که از آخرین مطالب،عکس‌ها، تیزر‌های و ... تبلیغاتی، بازاریابی و روابط عمومی با خبر شوید در خبرنامه کروشه از لینک زیر استفاده نمایید. با تشکر فراوان

خبرنامه کروشه

خواندن 620 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 06 خرداد 1394 ساعت 11:40


نوشتن دیدگاه


جهت دریافت آخرین مطالب،عکس‌ها، تیزر‌ها و ... تبلیغاتی، مقالات بازاریابی و روابط عمومی عضو شوید.

تست
Contact Us

تماس با ما

: ستارخان، 100 متر پایین از تقاطع بهبودی، بن بست واعظی، پلاک 8، طبقه همکف
: 66503578-021 66501352-021
: شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ الی ۱۸ | پنجشنبه ساعت ۹ الی ۱۴
  با تشکر و سپاس،پیام شما ارسال شد.   پیام شما ارسال نگردید