نکات اصولی و فنی در طراحی نشانه-نوشته ( لوگوتایپ )[ بخش اول ]

چهارشنبه, 10 مهر 1392 ساعت 18:03
به این مقاله امتیاز دهید
(0 رای‌ها)

 

1ایجاد تعادل و توازن در نوشته

نحوه آرایش حروف و توزیع نیروهای مختلف در یک نوشته باید به گونه ای انتخاب شود که به تعادل آن لطمه ای وارد نیاورد. به عنوان مثال: نحوه قرار گرفتن حروف چهبه لحاظ فشردگی و یا کشیدگی بیش از حد بعضی از حروف و همین طور اندازه ی نقطه ها و تجمع آنها در ناحیه ای از نوشته به گونه ای نباشد کهموجب عدم تعادل گردد.

2تعادل بین فضای مثبت و منفی ( سیاه و سفید )

ایجاد تعادل بین فضای مثبت و منفی از نکات برجسته در طراحی نشانه، چه به صورت  تصویری و یا نوشتاری می باشد. منظور از تعادل، وسعت مطلوبی از دو فضای سیاه و سفید در کنار یکدیگر بوده به نحوی که باعث زیبایی نشانه نوشته گردد. هر چه تقسیم این دو فضا در کنار یکدیگرمتعادل تر صورت گیرد زیبایی بیشتری حاصل می گردد. برای دقت بیشتر می توان از طریق نیمه بسته کردن چشم ها راحت تر به این تعادل پی برد.

3اهمیت دادن  به فرم فضاهای منفی ایجاد شده در داخل و بین حروف

بر اساس گردش های متنوع حروف و اتصال آنها با یکدیگر، فضای منفی در بینشان ایجاد می گردد. لذا طراح بایستی با دقت، این گونه فضاها را بررسی کرده و در جهت زیبایی هر چه بیشتر آنها تلاش نماید.برای مثال: طراحان خط کوفی بنایی به این نکته کاملا واقف بوده و به فضای منفی به همان اندازه ی فضای مثبت اهمیت داده اند. به طوری که در خط کوفی بیانی از نوع سخت، از فضای منفی برای شکل گیری حروف و کلمات استفاده شده و هر دو فضا قابل خواندن می باشد.

4استفاده از ضخامت های مناسب برای حروف یک نشانه نوشته ( لوگوتایپ )

حروف یک نشانه نوشته بایستی از ضخامت مناسب برخوردار باشد. به طوری که با کوچک یا بزرگ کردن نشانه، ضعف و خللی در آن مشاهده نگردد. اگر چنان که ضخامت های مثبت حروفنسبت به فضای منفی آن بیش از اندازه اختیار شده باشد در صورت کوچک نمودن نشانهفضاهای منفی داخل حروف از بین می رود و در صورتی که ضخامت مثبت حروف نسبت به فضاهای منفی آن کمتر از حد متعادل انتخاب شود در اندازه های بزرگ با عدم توازن بین آن دو فضامواجه خواهیم شدیعنی فضاهای منفی بیش از حد مجاز به چشم ناظر خواهد رسید.

5توازن و هماهنگی بین اندازه حروف در طراحی نشانه نوشته ( لوگوتایپ )

حجم حروف تشکیل دهنده یک نشانه نوشته بایستی نسبت به یکدیگر مناسب انتخاب شوند زیرا هر گونهعدم هماهنگی به زیبایی نشانه لطمه خواهد زد.ای مسئله به خصوص در نشانه نوشته های فارسی به جهت اینکه اکثر حروف یک کلمه در اتصال با یکدیگر بوده حائز اهمیت می باشد. در صورتی که در نشانه نوشته های لاتین که با حروف بزرگ نوشته می شوند به علت مجزا بودن یک کلمه تغییر در اندازه یک یا جند حرف عدم هماهنگی ایجاد نکرده بلکه ممکن است نشانه نوشته را به نوعی خاص درآورد. البته در مضامین کمیک اندازه حروف، می تواند اغراق شده انتخاب گردد تا اهداف مورد نظر حاصل گردد.

6اهمیت ترکیب بندی در طراحی نشانه نوشته ( لوگوتایپ )

در طراحی یک نشانه نوشته علاوه بر نوع حروف نحوه ترکیب بندی آنها نیز مهم می باشد. در حقیقت نحوه ترکیب بندی حروف پایه و اساس طرح را تشکیل می دهد. به خصوص در نشانه نوشته هایی که از دو یا چند کلمه تشکیل شده اند. اهمیت این مسئله بسیار محسوس می باشد.

گردآوری و تدوین : بخش طراحی گرافیک کانون تبلیغاتی کروشه ( الناز سلیمانی )

خواندن 882 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 07 دی 1393 ساعت 19:50


نوشتن دیدگاه


جهت دریافت آخرین مطالب،عکس‌ها، تیزر‌ها و ... تبلیغاتی، مقالات بازاریابی و روابط عمومی عضو شوید.

تست
Contact Us

تماس با ما

: ستارخان، 100 متر پایین از تقاطع بهبودی، بن بست واعظی، پلاک 8، طبقه همکف
: 66503578-021 66501352-021
: شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ الی ۱۸ | پنجشنبه ساعت ۹ الی ۱۴
  با تشکر و سپاس،پیام شما ارسال شد.   پیام شما ارسال نگردید