⁣تسلط الیگارش ها بر رسانه‌ها

شنبه, 02 مرداد 1395 ساعت 11:59
به این مقاله امتیاز دهید
(0 رای‌ها)

تازه‌ترین گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز به روند رو به گسترش قبضه رسانه‌های جهان به دست الیگارش‌ها و خطر آن برای آزادی اطلاعات و ژورنالیسم مستقل پرداخته است. این روند از روسیه و چین تا آمریکا و فرانسه مشهود است.

واژه "الیگارش" [Oligarch] را اولین بار در روسیه برای تاجران ثروتمند به کار گرفتند. اینک گزارشگران بدون مرز در آخرین گزارش جامع خود این اصطلاح را برای میلیاردرهایی به کار گرفته که روز به روز رسانه‌های بیشتری را در جهان تحت کنترل خود درمی‌آورند و امپراطوری‌های رسانه‌ای آنها حالا به اهرمی قوی در تامین و تضمین منافع اقتصادی و سیاسی‌اشان بدل شده است.
عنوان گزارش ۳۱ صفحه‌ای جدید گزارشگران بدون مرز "وقتی که الیگارش‌ها خرید می‌روند" است و در آن از جمله گفته می‌شود که روندها در جهان به سوی تمرکز مالکیت رسانه‌ها در دست صاحبان پرثروت بانک‌ها و املاک و ساختمان‌هاست. براساس گزارش مزبور، این روند در گوشه و کنار جهان، از ترکیه و روسیه گرفته تا چین و هند و فرانسه و آمریکا در جریان است .
آنچه مسلم است ارتباط با رسانه ها در عصر ارتباطات یکی از مهمترین عناصر بقای سازمان محسوب می شود و گسترش این روند در کشورهای پیشرفته حتی از حوزه روابط عمومی فراتر رفته و شکل مالکیت بخود می گیرد . در سالهای اخیر برندها ایرانی نیز مشکلات عدیده ای را در حوزه رسانه تجربه کرده اند که باز نگری در سیاستهای ارتباطی با رسانه های خبری را برای آنها اجتناب ناپذیر می سازد.

خواندن 358 دفعه


پرسش و پاسخ های تکمیلی مقاله

کارشناسان و مشاوران آژانس تبلیغاتی کروشه در اولین فرصت به صوالات و نظرات شما پاسخ خواهند داد و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد


جهت دریافت آخرین مطالب،عکس‌ها، تیزر‌ها و ... تبلیغاتی، مقالات بازاریابی و روابط عمومی عضو شوید.

تست
Contact Us

تماس با ما

: ستارخان، 100 متر پایین از تقاطع بهبودی، بن بست واعظی، پلاک 8، طبقه همکف
: 66503578-021 66501352-021
: شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ الی ۱۸ | پنجشنبه ساعت ۹ الی ۱۴
  با تشکر و سپاس،پیام شما ارسال شد.   پیام شما ارسال نگردید