درس‌های مدیریتی از استارباکس

جمعه, 05 مهر 1392 ساعت 13:42
به این مقاله امتیاز دهید
(0 رای‌ها)

این شرکت (یکی از بزرگ‌ترین کافی‌شاپ‌های زنجیره‌ای در جهان ) اعلام کرده در دومین فصل مالی خود، 6/3 میلیارد دلار درآمد کسب کرده و همچنین از فروشگاه‌های مختلفی که دارد نسبت به سال گذشته 6 درصد درآمد بدست آورده است . و از افزایش 4 درصدی ترافیک استقبال مشتری در طول فصل خبر داده است.

و اما درس‌ها از زبان جوزف میشلی، مشاور کسب و کار بیان می‌شود :

1 – کاری کنید که به شما علاقه‌مند شوند

مهم‌ترین قدم در ایجاد وفاداری مشتری، تمرکز بر برانگیختن احساسات اوست.اگر خودتان به محصولی که دارید علاقه نداشته باشید، مشتری هم به آن علاقه‌ای نشان نمی‌دهد.برای انگیزه دادن به خودتان و کارمندانتان، آدابی را رعایت کنید که همان هیجان و سرمایه احساسی را بازگرداند که در ابتدای شکل‌گیری ایده کسب و کارتان داشتید.

2 – با احساساتتان ارتباط داشته باشید

به تیم‌تان بگویید که می‌خواهید مردم از کالای شما چه چیزی را حس کنند و در این‌ باره با آن‌ها گفت وگو کنید.اینکه مشتری نسبت به کالا‌ها یا خدمات شما چه احساسی دارد و روابط احساسی که در نتیجه آن شکل می‌گیرد، بر بازگشت مجدد او به سوی شما به شدت تاثیرگذار است.

3 – با زندگی آن‌ها سازگار شوید

نمی توانید فقط منتظر باشید که مشتری خودش به سوی شما بیاید. یکی از روش‌هایی که استارباکس برای ورود به سبک زندگی مشتری از آن استفاده کرده، اپلیکیشن مخصوص استارباکس است که از این طریق پیشنهادهای خود را به مشتری می‌فرستد و او را درگیر می‌کند.

4 – اظهار نظر کنید

این روز‌ها کسب و کارها تمایل ندارند از جنبشی حمایت کنند یا درگیر مسائل اجتماعی شوند، چرا که می‌ترسند بخشی از مشتریان خود را از دست بدهند. اما میشلی اشاره دارد به، « هوارد شوالتز » مدیر عامل استارباکس که سیاستمداران آمریکا  را بابت کندی روند ایجاد شغل، مورد سرزنش قرار داده است. در نتیجه این شرکت را طرفدار ایجاد شغل در آمریکا می‌شناسند و مشتریانش احساس نزدیکی بیشتری می‌کنند. آن را از خود می‌دانند.

منبع : روزنامه دنیای اقتصاد ( لازم به ذکر است در اینجا، مقاله مورد نظر بصورت خلاصه آورده شده است )

 

خواندن 704 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 07 دی 1393 ساعت 19:53


نوشتن دیدگاه


جهت دریافت آخرین مطالب،عکس‌ها، تیزر‌ها و ... تبلیغاتی، مقالات بازاریابی و روابط عمومی عضو شوید.

تست
Contact Us

تماس با ما

: ستارخان، 100 متر پایین از تقاطع بهبودی، بن بست واعظی، پلاک 8، طبقه همکف
: 66503578-021 66501352-021
: شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ الی ۱۸ | پنجشنبه ساعت ۹ الی ۱۴
  با تشکر و سپاس،پیام شما ارسال شد.   پیام شما ارسال نگردید