رنگ مورد علاقه زنان و مردان در طراحی

دوشنبه, 24 آبان 1395 ساعت 16:00
به این مقاله امتیاز دهید
(3 رای‌ها)
رنگ مورد علاقه زنان و مردان در طراحی - 5.0 out of 5 based on 3 reviews

در طراحی معمولا مردان رنگ های برجسته را ترجیح می دهند در حالیکه زنان رنگ های نرم تر را بیشتر دوست دارند.همچنین مردان به احتمال زیاد سایه های رنگی را بر اساس علاقه خود انتخاب خواهند کرد( رنگ هایی که رنگ سیاه نیز به آن افزوده شده است) در حالیکه زنان  بیشتر به سایه رنگ توجه می کنند( رنگ هایی که رنگ سفید نیز به آن اضافه شده است).

اگر چه این موضوع یک مسئله بحث برانگیز در نظریه رنگ هاست اما علت آن هنوز مشخص نیست. برندها می توانند به آسانی خارج از این محدوده ها کار کنند. مناسب بودن رنگ ها نباید یک بحث سفت و محکم باشد. یک برند یا محصول می تواند بر اساس یافته ها عمل نکند و موفقیت بیشتری نیز داشته باشد. 

   بخش اول 

هماهنگی رنگ ها و تبدیل:

یک اصل روانی شناخته شده به عنوان اثر جداسازی بیان می کند که اگر یک آیتم خارج از محدوده مورد نظر و پذیرفته شده باشد، بیشتر به یاد خواهد ماند. تحقیقات انجام شده به وضوح نشان می دهد که افراد قادرند آیتم هایی را تشخیص داده و به یاد آورند که از محیط اطراف خود به خوبی جدا شده و متمایز اند. در ادامه مقاله دیروز[ روانشناسی رنگ در بازاریابی و برندینگ ] باید اضافه شود که دو مطالعه انجام شده ( که یکی از آنها پاسخ های زیبایی شناختی را اندازه گیری می کند و دیگری بر روی ترجیحات مشتری تمرکز دارد) نشان می دهد  در حالیکه اکثرمشتریان  الگوهای رنگی با سایه رنگی مشابه را ترجیح می دهند اما پالت های رنگی محبوب آنها ، رنگ هایی با کنتراست بالاست. در مورد هماهنگی رنگ ها، این مورد بدین معنی است که یک ساختار بصری با رنگ های  مشابه ایجاد شود و سپس تضاد و کنتراست مورد نظر با سایه های رنگی تکمیلی ایجاد گردد.

 

روش دیگر به کار بردن پس زمینه، پایه و رنگ های accent  برای ایجاد سلسله مراتبی در سایت است که کاربر را به انجام یک عمل خاص تشویق کند. مثال هایی که در این زمینه وجود  دارد را در نظر بگیرید. تغییر در رنگ دکمه های مورد استفاده در سایت می تواند نرخ تبدیل را نیز تحت تاثیر قرار دهد.  مثلا تغییر رنگ یک دکمه به قرمز، می تواند نرخ تبدیل را تا 21 درصد افزایش دهد. با اینحال نمی توان تصور کرد که قدرت رنگ قرمز به تنهایی این تغییر را ایجاد کرده است. واضح است که  بقیه صفحه نیز می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی نرخ تبدیل داشته باشد. با اینحال رنگ قرمز یک کنتراست بصری ایجاد می کند و می تواند توجه بازدید کننده را به مواردی همچون Call to action جلب نماید. شواهد دیگری نیز در مورد اثر جداسازی در بررسی های چند متغیره وجود دارد. به عنوان مثال چوپرا راه های زیادی را برای تشویق کاربران به دانلود فایل پی دی اف امتحان کرده است. بررسی های او در شکل زیر نشان داده شده است.

 می توانید حدس بزنید که چه ترکیبی بهتر  عمل کرده است؟ نتایج را در ادامه مشاهده می کنید:

 همانطور که در عکس بالا مشاهده می کنید، استفاده از رنگ قرمز باعث ایجاد نرخ تبدیل بالاتری شده است.متن مورد استفاده خاکستری روشن است اما رنگی که برای دکمه Call to action در نظر گرفته شده قرمز و در فونت بزرگ است. همین کنتراست باعث ایجاد نرخ تبدیل بالا شده است.

چرا رنگ آبی آسمانی را بیش تر از رنگ آبی روشن ترجیح می دهیم؟

اگرچه رنگ های مختلف را می توان به روش های متفاوت درک کرد اما نام های توصیفی این رنگ ها نیز بسیار مهم است.  مطالعات انجام شده نشان می دهد زمانی که از افراد خواسته می شود محصولات را با استفاده از نام های متفاوت به کار رفته برای رنگ ها ارزیابی کنند؛ نام های فانتزی و زیبا بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. تحقیقات بیشتر نشان می دهد که تاثیر مشابهی بر روی طیف وسیعی از محصولات اعمال می شود. همچنین نام های غیر طبیعی و منحصر به فرد  در مورد رنگ ها نیز ارجحیت بیشتری دارد. 

یافتن پالت رنگی مناسب :

در انتهای این مقاله باید بگوییم که هیچ برگه تقلبی برای انتخاب رنگ مناسب و عالی برای شما وجود ندارد. حقیقت این است که ماهیت رنگارنگ نظریه رنگ ها به این معنی است که می توان از الگوهای بی نهایت استفاده کرد. زمانی که می خواهید رنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید باید همه جوانب را مد نظر داشته باشید. از تحقیقات انجام شده برای به چالش کشیدن رنگ های مناسب استفاده نمایید. 

 آیا نظر شما با شرکت تبلیغاتی کروشه  یکی است؟

 

منبع

 

خواندن 492 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 15 آذر 1395 ساعت 20:19


نوشتن دیدگاه


جهت دریافت آخرین مطالب،عکس‌ها، تیزر‌ها و ... تبلیغاتی، مقالات بازاریابی و روابط عمومی عضو شوید.

آخرین نمونه کارهای کروشه

تست
Contact Us

تماس با ما

: ستارخان، 100 متر پایین از تقاطع بهبودی، بن بست واعظی، پلاک 8، طبقه همکف
: 66503578-021 66501352-021
: شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ الی ۱۸ | پنجشنبه ساعت ۹ الی ۱۴
:
  با تشکر و سپاس،پیام شما ارسال شد.   پیام شما ارسال نگردید