نکاتی برای سازماندهی بهتر جلسات طوفان فکری

شنبه, 26 تیر 1395 ساعت 08:52
به این مقاله امتیاز دهید
(1 رای)
نکاتی برای سازماندهی بهتر جلسات طوفان فکری - 5.0 out of 5 based on 1 review


طوفان فکری به طور گسترده توسط تیم‌ها به عنوان روشی برای تولید ایده ها و حل مشکلات مورد استفاده قرار می‌گیرد. با اینحال بیشتر فعالیت‌های مرتبط با طوفان فکری با شکست مواجه می‌شوند و ممکن است به جای کمک به ایجاد ایده، به خلاقیت تیم آسیب بزنند. به خوبی مشخص شده است که جلسات طوفان فکری سنتی ( که در آن اعضای گروه کنار هم جمع می‌شدند و ایده‌های خود را یکی یکی بیان می‌کنند) یک فرآیند ناقص است. مسائل و مشکلات مرتبط با طوفان فکری عبارت است از:


•عدم آماده سازی : اگر شرکت کنندگان در جلسات طوفان فکری، از قبل با اهداف این جلسات اشنا نباشند، بدون آماده سازی قبلی در این جلسات حضور خواهند داشت و زمان قابل توجهی برای اطمینان از اینکه همه افراد با مشکلات اشنایی دارند، نیاز خواهد بود.
•خلاقیت محدود : بیشتر فعالیت‌های طوفان فکری بر روی تولید ایده‌های منحصر به فرد یا راه حل‌های بی ارتباط با مشکل تمرکز دارند. با اینحال، خلاقیت اغلب با تشریح ایده‌های فردی و بهبود قسمتی از آن قابل دستیابی است.
•تفکر گروهی : معمولا در گروه‌ها، پذیرفتن اولین ایده‌ای که بیان می‌شود بسیار محتمل است. در این شرایط تولید ایده‌های ناب و منحصر به فرد کمتر می شود.
•سهم نابرابر: طوفان فکری سنتی شخصیت های برون گرا را بیشتر ترجیح می دهد. بدون تسهیل موثر، اعضای پر کار و فعال بیشتر مورد توجه قرار می گیرند و امکان بیان ایده ها برای سایر افراد کم حرف وجود ندارد.
•ترس از قضاوت : حتی با وجود قوانینی همچون " تمامی ایده‌ ها پذیرفته شده است" نیز این امکان وجود دارد که افراد شرکت کننده تنها زمانی به بیان ایده های خود بپردازند که در مورد درک صحیح آن از طرف سایر اعضا مطمئن باشند. ترس از بیان ایده های بد می تواند به جلسات معکوس تبدیل شود. مطالعات انجام شده نشان می دهد که نقد و درگیری می تواند به ایده های تخیلی بیشتر و بهتر بیانجامد.
•گام های گیج کننده بعدی : اغلب، تیم ها با ایده های بسیاری در این جلسات مواجه می شوند اما نمی دانند چه کاری باید با ایده های به دست آمده انجام دهند. همین موضوع باعث ایجاد سردرگمی در میان شرکت کنندگان می شود.

با وجود تمامی این موارد، جلسات طوفان فکری نباید ناقص باشد. می توان فعالیت های طوفان فکری را برای به دست آوردن حداکثر ارزش هایی که از تک تک افراد به دست می آید، سازماندهی کرد. 5 فرآیند زیر می‌تواند در دستیابی به جلسات طوفان فکری بهتر به شما کمک کند:
- تعریف اهداف و مشکلات موجود
- تحریک خلاقیت
- فکر کردن و بیان ایده به صورت جداگانه
- اشتراک گذاری، توسعه و نقد ایده ها
- دسته بندی و سنتز

و اما نکات اصلی :

1. تعریف اهداف و مشکلات :
قبل از شروع جلسات طوفان فکری( ترجیحا 24 ساعت قبل از آغاز این جلسات) ، بیانیه واضح و مختصری برای شرکت کنندگان ارسال کنید و در آن هدف جلسه را بیان نمایید. مشکلاتی که باید در این جلسات حل شود را توضیح دهید. فقط مطمئن شوید که این بیانیه را زیاد خاص طراحی نمی کنید زیرا خاص کردن این بیاینه ها باعث می شود تعداد راه حل های خلاقانه برای مشکل محدود گردد.بیانیه های مشکلات انتزاعی تر و گسترده تر به شرکت کنندگان اجازه می دهد فرضیات خود را به چالش بکشند، دیدگاه های جدیدی ایجاد کنند و رویکردهای جدیدی برای مشکلات پیدا کنند. مواد پس زمینه ای را فراهم کنید که به شرکت کنندگان کمک می کند زمینه مشکل را درک کنند. این مواد را در یک فرمت قابل اسکن خلاصه کنید تا شرکت کنندگان بتوانند محتوای آن را به درستی بخوانند. با فراهم کردن خلاصه ای از مواد پس زمینه و لینکی به مواد کامل، به شرکت کنندگان خود کمک می کنید خود را برای جلسات آماده کنند. اگرچه ارسال این موارد قبل از شروع جلسات بسیار مهم است اما سعی کنید در آغاز این جلسات توضیح مختصری از اهداف و مشکلات را داشته باشید.

ادامه دارد ...

خواندن 490 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 26 تیر 1395 ساعت 09:14


نوشتن دیدگاه


جهت دریافت آخرین مطالب،عکس‌ها، تیزر‌ها و ... تبلیغاتی، مقالات بازاریابی و روابط عمومی عضو شوید.

تست
Contact Us

تماس با ما

: ستارخان، 100 متر پایین از تقاطع بهبودی، بن بست واعظی، پلاک 8، طبقه همکف
: 66503578-021 66501352-021
: شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ الی ۱۸ | پنجشنبه ساعت ۹ الی ۱۴
  با تشکر و سپاس،پیام شما ارسال شد.   پیام شما ارسال نگردید