نسخه آزمایشی!

مشاوره و اجرای مارکام

Marketing Communication

[مارکام، نزدیک‌تر از آینده! ]

امروزه با وجود میلیون‌ها کسب و کار کوچک و بزرگ و رقابت تنگاتنگ هر برند سعی می‌کند با طراحی استراتژی‌های کاربردی و مؤثر، سهم بیشتری از بازار را در دست بگیرد و به فروش و سوددهی بیشتری نیز دست یابد. یکی از مهم‌ترین عوامل برای داشتن یک کسب و کار موفق و پردرآمد و همچنین مالکیت بیشتر در سهم بازار، ایجاد تمایز آشکار و پیشی گرفتن از سایر رقبا است که شیوه بازاریابی و اجرای آن عامل تعیین‌کننده این تمایز است. امروزه مارکام یا ارتباطات بازاریابی، برای سازمان‌هایی که به بلوغ سازمانی رسیده‌اند یا قصد آن را دارند، مناسب‌ترین گزینه است؛ چرا که با استفاده از مارکام می‌توانید آینده‌ای را که رقبایتان در برنامه و استراتژی خود دارند، برای خود نزدیک‌تر رقم بزنید!

چرا همکاری با یک آژانس مارکام حرفه ای مهم است؟

امروزه با تغییرات لحظه‌ای در اقتصاد جهانی و دنیای ارتباطات، هر برند لازم است بتواند جایگاه خود را در عرصه فروش حفظ کند و به مشتریان خود بیفزاید. با توجه به این موضوع که بازاریابی و ارتباطات، مهم‌ترین و مشخص‌کننده‌ترین مؤلفه هر برند و شرکت برای این امر است، وجود مارکام در استراتژی یک برند بسیار مهم است.

ارتباطات بازاریابی یا مارکام شامل استفاده از هر نوع کانال، ابزار و بستر برای فروش بیشتر محصولات و یا خدمات برند از جمله تبلیغات و ترویج فروش، برندینگ، کمپین تبلیغاتی و دیجیتال مارکتینگ می‌شود.

شناخت مخاطب و برقراری ارتباط با آن برای بازاریابی امری حیاتی است و مارکام با تمرکز بر این دو شاخص، سعی دارد تا با برقراری ارتباطی مؤثر به سودده و دست‌یابی به اهدافتان، به شما کمک کند.

کانون تبلیغاتی کروشه با داشتن نگاهی خلاق و پویا و علم کافی و به‌روز به این حوزه و گردآوری تیمی مجرب برای هر شاخه از ارتباطات بازاریابی، همراه شما خواهد بود تا به آینده‌ی دور رقبایتان نزدیک‌تر باشید.

چرا باید مارکام (ارتباطات بازاریابی) خود را به کروشه بسپارید؟

ارتباطات بازاریابی یا مارکام، امری نوین و تخصصی در دنیای بازاریابی است و نیاز است تا به تیمی مجرب و معتمد سپرده شود تا سرمایه و زمان شما هدر نرود و لطمه‌ای به نام و هویت برند شما وارد نشود.
نکته قابل توجه این است که مارکام برنامه‌ای همه جانبه است و نیاز است توسط تیمی انجام شود که در تمام عرصه‌های ممکن تجربه و تخصص داشته باشند.
کانون تبلیغاتی کروشه با مشاوره صحیح،نمونه‌های موفق و تمرکز بر دغدغه‌ها و نیازهای برند و مخاطبانش و تجربه و تخصص در عرصه‌های گوناگون بازاریابی و تبلیغات و داشتن نگاهی مدرن و خلاق، مفتخر است تا شما را در این مسیر تا زمان رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب، همراه شما باشد.

Marcom

Components

خدمات مارکام شامل چه چیزهایی می‌شود؟

با در نظر گرفتن این نکته که ارتباطات بازاریابی (مارکام) می‌تواند شامل هر پیام و هر بستری برای انتقال آن باشد، خدمات آن نیز به طبع بسیار گسترده است. تبلیلغات، ارتقای فروش و ترویج خدمات و محصولات، رویدادها، روابط عمومی، دیجیتال مارکتینگ، کمپین‌های تبلیغاتی و انواع بازاریابی (بازاریابی تعاملی، شخصی و…) همه ابزارهایی برای تحقق اهداف مارکام هستند.
در شرکت تبلیغاتی کروشه خدمات مارکام در ۶ فاز اجرا می‌شود( نحوه اجرا بسته به بلوغ و زیرساخت هر کسب و کاری فازبندی مرحله‌ای یا موازی متفاوت خواهد بود)‌ که شامل آموزش، مشاوره و برنامه‌ریزی و یا مشاوره و اجرا است و در ادامه به بررسی و شرح آن‌ها می‌پردازیم.

شناخت برند و آگاهی و تسلط بر آن امری حیاتی در طراحی استراتژی‌های بازاریابی و تبلیغاتی است. فاز اول ارتباطات بازاریابی، ارزیابی برند، مجموعه، محتوا و اندازه رقابت و همچنین تعریف مخاطبین است که این ارزیابی‌ها مشخص می‌کند مخاطب بر اساس چه ویژگی‌هایی برند شما را به رقیبان ترجیح می‌دهد. تجزیه و تحلیل برند با توجه به حوزه فعالیت، شرایط و مسائل محیطی و رقابتی و با استفاده از ابزارهای آنالیز دقیق انجام می‌شود و با توجه به پرسونای مخاطبین و بررسی آن‌ها در سنجه‌های گوناگونی مانند شغل، رفتارهای معمول، اهداف و نیازها و علایق، روش‌‌های جذب و اعتمادسازی مناسب را ارائه می‌کنیم.
کمتر

استراتژی هر برند برای فروش یا تبلیغات، عامل اصلی برای موفقیت یا شکست آن است. یک استراتژی دقیق و موفقیت‌آمیز با در نظر گرفتن تمام جوانب نه تنها به ارائه یک استراتژی کلی نمی‌پردازد، بلکه با توجه به جزئیات برند و مخاطبانش، یک برنامه منحصر به فرد را ارائه می‌دهد.

این جزئیات می‌تواند شامل موقعیت، نیاز یا مسئله مخاطب، مدل جذب و تعیین نقاط آن، کمپین‌های تبلیغاتی مناسب، اولویت‌بندی کانال‌های بازاریابی و… باشد.

برای مثال برای تعیین رویدادها در یک استراتژی، تخمین بودجه، تدوین تقویم زمانی، موضوع و نوع رویداد، برگزارکننده و موقعیت مکانی، از جزئیاتی هستند که باید حتما مورد بررسی و تحلیل قرار گیرند.

 

در نهایت در فاز دوم سند اهداف استراتژیک، شاخص‌های کلیدی (KPI) ، مخاطب هدف و بررسی چالش‌ها تدوین، بررسی و ارائه می‌شوند.

  • پیام در بازاریابی اهمیت زیادی دارد. پیام‌هایی که جایگاه نام تجاری و موضع آن و تمایز و تشابهات برند را به مخاطبین منتقل می‌کنند، سبب ایجاد ارتباطی مؤثر میان برند و مشتری می‌شود و ارتباط آن‌ها با برند یا مخصول و خدمات می‌تواند مستقیم یا غیر مستقیم باشد.

    مخاطبین شما با پیامی که به آن‌ها منتقل می‌شود شما را می‌شناسند، بنابراین باید بهترین و مناسب‌ترین پیام با توجه به پرسونای آن‌ها تولید شود. ساختار یک پیام با توجه به تجزیه ‌و‌ تحلیل خدمات و سرویس‌هایی که مجموعه ارائه می‌دهد، جایگاه‌یابی و تدوین می‌شود و پس از آن وزن‌دهی و رتبه‌بندی می‌شود.

    پس از انتقال پیام به واسطه رسانه‌های تبلیغاتی، با استفاده از ماتریس ارزیابی تبلیغات که در بردارنده: صفات برند (نوآوری، سرویس‌ها، خدمات)، تعاملات، بازدیدها و … می‌باشد، اثربخشی تبلیغات مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و سپس ساختاری یکپارچه و استاندارد برای انتشارات مطبوعاتی طوری که هم برای مشتریان جذاب و هم مرتبط باشد ایجاد می‌شود.

کمتر

برنامه‌ریزی تنها راه گریز از اشتباهات بزرگ و کوچک در کسب و کار است. با یک برنامه‌ریزی دقیق می‌توان قدم به قدم مسیر را بررسی و پیش‌بینی کرد و برای هر ریسک، نقشه‌ی جایگزین طراحی کرد و همچنین با برنامه‌ریزی تمام اعضای تیم در مسیری مشخص و با زمان‌بندی مشخص حرکت می‌کنند.

 

پس از تدوین پیام، نوبت به برنامه‌ریزی برای کمپین تبلیغاتی مورد نظر بر اساس اهداف و بودجه‌بندی برند است.‌ این کمپین‌ها می‌تواند شامل کمپین‌های روابط عمومی، رسانه‌های اجتماعی، آنلاین مارکتینگ و بازاریابی درون‌گرا است.

تعیین بودجه و برنامه‌ریزی برای آن به برند کمک می‌کند به طور واقع‌بینانه و در بهترین مسیر ممکن حرکت کند و به شما می‌گوید تا چه زمانی می‌توانید تبلیغات خود را ادامه دهید یا چه رسانه‌ای را برای انتقال پیام خود استفاده کنید.

 

در برنامه و استراتژی مارکام بودجه‌بندی بسیار مهم است که طی تحلیل و تدوین در مراحل گوناگون به دست می‌آید. در برنامه ارتباطات و بازاریابی بودجهبندی به شکل ماهانه و سالانه و در شاخه‌های مختلفی نظیر بودجه صرف‌شده و برنامه‌ریزی شده و بودجه ایده‌آل با نمودارها و گزارش‌های گوناگون ارائه می‌گردد.

با اندازه‌گیری و تحلیل دقیق مراحل اجرای پروژه و بازخورد و سنجه‌های مهم در رسیدن به نتیجه مطلوب و دست‌یابی به اهداف، می‌‌توان عملکرد بهتری برای برند و استراتژی‌های کلی آن رقم زد.

بررسی و اندازه‌گیری معیارهای کلیدی بازاریابی آخرین مرحله در برنامه‌ریزی ارتباطات بازاریابی (مارکام) است. این مرحله با بررسی و محاسبهROI  (نرخ بازگشت سرمایه) در برنامه‌های بازاریابی و بودجه‌ریزی نهایی همراه است که معیارهایی مانند برنامه بازاریابی، برنامه مخاطب هدف (خالص رشد مخاطب هدف و رشد آن)، وب‌سایت(منبع ترافیک، زمان ماندن در سایت، صفحات برتر و نرخ پرش) ، جذب (جذب جدید به تفکیک کانال، مخاسبه هزینه هر جذب، فرصت‌های قیف فروش و نرخ تعاملات صفحه فرود سایت)، شبکه‌های اجتماعی (دست‌یابی مخاطبین، تحلیل پست و کامنت‌ها، ترافیک ورودی) و… را در خود دارد.

Service Process

پروسه سفارش خدمات مارکام [ارتباطات بازاریابی] و انتخاب تیم اجرایی

۱

Content Strategy

استراتژی محتوا

۲

Web&App

وبسایت و اپلیکیشن

۳

Social Media

شبکه‌های اجتماعی

۴

Start

شروع پروژه

۵

Evaluation

ارزیابی و گزارش

برای دریافت اطلاعات بیشتر یا پاسخ‌گویی به سوالات و ثبت سفارش مارکام برای کسب و کار خود، تنها کافی‌ست با کروشه تماس بگیرید.
طی تماس، اطلاعات شما ثبت و فریم بریف برای شما ارسال می‌شود و سپس با بررسی درخواست و نیازهای شما، مناسب‌ترین خدمات ممکن به شما ارائه می‌شود و در صورت تأیید، جلساتی برگزار و هماهنگی‌های لازم انجام خواهد شد.
پس از تایید و تنظیم قرارداد، پروژه مارکام برای برند شما وارد فاز اولیه شده و در طی انجام اقدامات هر فاز، جلساتی برگزار و در صورت تایید شما، به مرحله اجرا و انجام می‌رسد و گزارشی به شما ارائه خواهد شد.
فازهای اجرایی نیز به همین صورت انجام و طی زمان‌بندی‌های تأییدشده اجرا می‌شوند که ممکن است بلند مدت، کوتاه مدت یا میان مدت باشند.
و در نهایت فاز آنالیز برخورد طبق سنجه‌های اصلی و مورد نظر شما صورت می‌گیرد تا به نتایج مطلوب منجر شود.

تعرفه خدمات مارکام و نحوه قیمت‌گذاری خدمات به چه صورت است؟

خدمات مرتبط با ارتباطات بازاریابی (مارکام) به علت گستردگی و همه جانبه بودن، معمولا هزینه‌بر هستند و با توجه به درخواست شما برای ارائه خدمات مشاوره یا مشاوره و اجرا و نوع اجرا و خدماتی که انجام می‌شود تعرفه‌ای متفاوت دارد.

مشاورین کروشه آماده هستند تا بعد از تماس و برقراری ارتباطی مؤثر، با بررسی دقیق درخواست‌‌های کسب و کارتان و پر کردن فرم بریف مربوطه، پیش‌فاکتور دقیق و لیست قیمت‌های ارتباطات بازاریابی مخصوص برند شما برایتان ارسال کنند.

محاسبه قیمت

Cost Calculation

OUR WORK

Keep on Knowing

به دانستن ادامه دهید

ارتباطات بازاریابی یا مارکام (MarCom) چیست؟

ارتباطات بازاریابی (Marketing communications) زیر مجموعه‌ای از فعالیت‌های بازاریابی نوین و فرایندی است که طی آن با استفاده از ترکیب پیام‌های تبلیغاتی گوناگون و رسانه‌های تبلیغاتی، با بازار و مخاطبین هدف ارتباط معنادار و هدفمند برقرار می‌شود. زمانی که از ارتباطات بازاریابی صحبت می‌شود در حقیقت منظور ترکیبی از تبلیغات، روابط عمومی، رسانه‌های تبلیغاتی مختلف (آفلاین، آنلاین، جمعی و محیطی و…)، شبکه‌های اجتماعی، برندینگ، ارتقا و ترویج محصولات و خدمات، رویدادها، بسته‌بندی، چاپ، عکاسی و مواردی از این قبیل است که می‌توانند به شما در انتقال پیام برند خود به بازار هدف کمک کند.

تمام بازاریابان موفق در طی سال‌های اخیر، مارکام (ارتباطات بازاریابی) را در استراتژی‌‌های خود قرار داده‌اند و استفاده آن‌ها به قصد برقراری مؤثرترین رابطه با مشتریان در موقعیت‌های مختلفی مانند ارتباطات پیش از فروش، هنگام فروش و پس از فروش است و به علت وجود مخاطبان متفاوت و گروه‌های هدف مختلف، بازاریابان برنامه‌های متنوعی برای پیاده‌سازی مارکام طراحی کرده‌اند.

ارتباطات بازاریابی پاسخ و راه‌حلی برای پرسش‌های زیر پیدا می‌کند:

چرا باید از این محصول یا خدمت استفاده شود؟

چگونه می‌توان از این محصول یا خدمت استفاده کرد؟

چه کسی می‌تواند از این محصول یا خدمت استفاده کند؟

در چه مکانی می‌توان از این محصول یا خدمت استفاده کرد؟

در چه زمانی می‌توان از این محصول یا خدمت استفاده کرد؟

ارتباطات بازاریابی فرایندی پیجیده و چند مرحله‌ای است و به ابزارهای معتددی نیاز دارد که بتوانند یک‌پارچه و منسجم، برند را به اهداف و نتایج مد نظر برساند. این ابزارها مجموعه‌ای از استراتژی‌ها و اقداماتی هستند که برای برقراری و ایجاد ارتباط موثر با مخاطب هدف طراحی شده‌اند.

به عبارت دیگر ابزارهایی که به تیم بازاریابی شما کمک می‌کند تا از فروش حمایت کند و در مورد محصول یا برند شما آگاهی ایجاد کند به عنوان ابزارهای ارتباطی بازاریابی شناخته می‌شوند. هدف اصلی ابزارهای ارتباطی بازاریابی، ارتباط موثر با مخاطبان هدف است.

مارکام منیجر تلاش می‌کند تا در حالی که یک محصول یا خدمات خاص را تبلیغ می‌کند، باید ابزارهایی را برای ارتباط انتخاب کنند که برای کمپین تبلیغاتی مناسب‌تر و بهتر باشند. هر بازاریاب و متخصص مارکام حرفه‌ای اهمیت استفاده از ابزارهای ارتباطی بازاریابی را که برای هر نوع از کمپین‌های بازاریابی مناسب هستند، می‌داند تا بتواند در مراحل مختلف قیف فروش و  بازاریابی و همچنین در کانال‌های مختلف به مخاطبان خود دست یابد. نوع ابزاری که توسط مارکام منیجر انتخاب می‌شود به مخاطبین هدف، بودجه برند و اهداف شرکت بستگی دارد.

فهرست زیر شامل ۱۸ نوع از بهترین ابزارهای مارکام برای تقویت پیام برند و افزایش فروش و سوددهی برندها است:

تبلیغات

کلوین کولیج تبلیغات را به عنوان حیات و جان یک تجارت معرفی می‌کند و این تعبیر اهمیت تبلیغات را به خوبی نشان می‌دهد. تبلیغات نه تنها برای بازاریابی محصول یا خدمات شما، بلکه برای بازاریابی برند شما نیز موثر است.

تبلیغات در مارکام از بزرگترین و رایج‌ترین ابزارهای ارتباطی است که تیم‌های بازاریابی به کار می‌گیرند. تبلیغات گستره وسیع و تنوع بسیاری دارد که می‌تواند برای هر نوع از برند و شرکت‌ها، چه بزرگ و چه کوچک و با هر هدفی، مفید باشند و بیشتر از هر چیز برای برندهایی که می‌خواهند در معرض دید و توجه قرار گیرند مناسب هستند.

پیشبرد و تبلیغات فروش

همه عاشق تخفیف هستند؛ به همین دلیل است که تبلیغات فروش از محبوب‌ترین ابزارهای مارکام هستند و معمولاً از تخفیف‌ها و کوپن‌ها برای جذب مشتریان جدید یا افزایش نرخ بازگشت مشتری استفاده می‌شود.

پیشبرد فروش به هر شکلی مانند نمونه رایگان، کوپن هدیه، تخفیف، معاملات و غیره انجام می‌شوند و به برند شما کمک می‌کنند تا اعتماد و اعتباری قوی با مشتریان خود ایجاد کنید. سه نوع اصلی از تبلیغات فروش وجود دارد که مارکام منیجرها و بازاریابان از آن‌ها استفاده می‌کنند. اولین مورد تخفیفی است که مشتری را به اقدام به اولین خرید و سفارش وادار می‌کند. دوم تخفیف‌های ضرب الاجل و زمان‌دار هستند که مخاطبان شما را تشویق می‌کنند تا «قبل از اینکه دیر شود، سریع عمل کنند» مانند فروش تعطیلات، جمعه سیاه و دوشنبه سایبری.  در نهایت، تخفیف‌های عضویتی و باشگاه مشتریان است که مشتریان را تشویق می‌کنند تا به خرید از شرکت یا برند شما ادامه دهند تا تخفیف‌های ویژه بیشتری دریافت کنند.

بازاریابی مستقیم

اصل مارکام بر پایه ارتباط و انتقال پیام به مخاطبین است و امروزه مخاطبین عاشق دریافت پیام‌هایی هستند که به آن‌ها احساس خاص بودن دهد. بازاریابی مستقیم که معمولا به شکل آنلاین انجام می‌شود، با تفکیک مخاطبین و کاهش کمیت، کیفیت پیام و نرخ تبدیل مشتری را افزایش می‌دهد.

به لطف ابزارهای شخصی‌سازی، پردازش نامه‌های مستقیم و کاتالوگ‌ها برای مشتریان آسان‌تر است. علاوه بر این، بازاریابی آنلاین مستقیم در مقایسه با بازاریابی سنتی، نرخ پاسخ بالایی را برای برند به همراه دارد. تبلیغات تجاری توجه زیادی را به خود جلب نمی‌کند، اما دسترسی به مشتریان در دریافت پیام‌ها می‌تواند بازی را در میدان‌های رقابتی تغییر دهد.

بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی یکی دیگر از تاکتیک‌های عالی و آزمایش‌شده برای ارتباطات بازاریابی است که به طور کلی، یک برند را قادر می‌سازد تا در حین هدایت ترافیک به وب‌سایت رسمی خود، سرنخ‌ها و مشتریان بالقوه بیشتری ایجاد کند. همچنین از آن‌جایی که بازاریابی ایمیلی خود یک سیستم واجد شرایط پیشرو است، می‌توانید بر اساس لیست واقعی از مشتریان بالقوه‌ای که در خبرنامه یا سامانه ایمیلی شما ثبت نام کرده‌اند، پیش روید و عمل کنید. آن‌ها چه ایمیل‌های شما را باز کنند یا نه، اگر روی هر یک از پیوندهای درون ایمیل‌های شما کلیک کنند، علاقه‌مندیشان قابل مشاهده و اندازه‌گیری خواهد بود.

خبرنامه

در پی بازاریابی ایمیلی باید به محتوا و استراتژی آن نیز توجه کنید. به همین ترتیب، خبرنامه‌ها ابزاری عالی در میان ابزارهای مارکام برای پرورش مشتریان بالقوه و سرنخ‌های شما هستند. اگر فهرستی کامل از گیرندگان ایمیل‌های برند خود دارید، می‌توانید محتوای شخصی‌سازی‌شده را مستقیماً به صندوق ورودی ایمیل آن‌ها ارسال کنید. این تکنیک به شما فرصت می‌دهد آن‌ها را به سمت قیف فروش و مرحله خرید بکشانید. در نتیجه، آن‌ها را با برند خود درگیر نگه دارید و آن‌ها را از دست ندهید.

فروش شخصی و مستقیم

به این گزینه به عنوان یک ابزار ارتباطی عالی اما پرزحمت فکر کنید که در آن فروشنده خودش به سراغ مشتریان بالقوه می‌رود و محصول را از طریق مزایا و ویژگی‌های واقعی آن تبلیغ می‌کند. در حین انجام این کار، یک فروشنده باید از پویایی مدل آیداس (AIDAS) استفاده و پیروی کند.

این مدل مختص قیف بازاریابی و فروش برندها است که مختصر شده عبارت‌های A=Attention : توجه، I=Interest : ایجاد علاقه، D= Desire: تمایل به خرید، A=Action: اقدام، S=Satisfaction: رضایت و خشنودی است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مدل آیداس به بلاگ کانون تبلیغاتی کروشه مراجعه کنید.

روابط عمومی

مارکام منیجرها و متخصصان ارتباطات و بازاریابی همیشه بر تاثیر روابط عمومی در موفقیت شرکت‌ها و برندها تاکید دارند. با استفاده از این ابزار مارکام می‌توانید تصویر و جایگاه برند خود را در بازار بهبود بخشید. حفظ روابط عمومی با افراد با نفوذ در میدان رقابت و حوزه فعالیت، ابزاری عالی برای رشد کسب و کار شماست. استفاده از این ابزار در زمان مناسب و در حضور افراد مناسب می‌تواند به شما کمک کند تا فروش را به طور چشمگیری افزایش دهید و روابط عمومی به بازاریابان کمک می‌کند تا به مخاطبان هدفی دست یابند که با برند/شرکت/محصول ارتباط رسانه‌های جمعی ندارند.

روابط عمومی پیام‌های برند را به داستان‌هایی تبدیل می‌;ند که برای رسانه‌ها و مخاطبان هدف جذاب هستند و آن‌ها را به داستان‌های جذاب تبدیل می‌کند. در روابط عمومی اخبار، استراتژی‌ها و کمپین‌ها از طریق مشارکت با روزنامه‌ها، روزنامه‌نگاران و سایر سازمان‌های مرتبط تقویت می‌شوند تا دید مثبتی نسبت به شرکت ایجاد کنند. با این حال، همه چیز را نمی‌توان از طریق روابط عمومی به اشتراک گذاشت. اساساً، تیم روابط عمومی همیشه در تلاشند تا دریابند کدام داستان‌ها به نظرشان می‌تواند به یک استراتژی روابط عمومی موفق تبدیل شود. بنابراین بهتر است از هر چیزی که بیش از حد «فروشنده» تلقی می‌شود، دوری کنید. برای ایجاد یک کمپین روابط عمومی عالی، باید علایق عمومی، رویداد یا روند فعلی شرکت یا برند را پیدا کنید. به عنوان بخشی از ترکیب ارتباطات، روابط عمومی نقش حیاتی ایفا می‌کند. در نتیجه می‌توان یک تصویر برند قوی ایجاد کرد و یک برند می‌تواند اطلاعات را به آرامی منتشر کند و توجه عموم را حفظ کند. به منظور ایجاد یک تصویر مثبت از برند در بازار، شرکت‌ها در تعدادی از فعالیت‌های اجتماعی شرکت می‌کنند. فعالیت‌هایی که شرکت‌ها انجام می‌دهند، مانند ساخت مراکز درمان عمومی، اهدای بخشی از درآمد خود به آموزش کودکان و تشکیل کمپ‌های اهدای خون نمونه‌هایی از این قبیل کارها هستند.

شبکه‌های اجتماعی

رسانه‌های اجتماعی به برندها اجازه می‌دهند تا به پایگاه گسترده‌ای از مخاطبان هدف دست یابند و در عین حال محصولات و ارزش‌های شرکت خود را از طریق فیلم‌ها، تبلیغات، عکس‌ها، ویدیوها و محتوای باکیفیت تبلیغ کنند. به عنوان مثال، Tiktok به یک پلت‌فرم گسترده برای برندها تبدیل شده است تا از طریق تولید و تولیدکنندگان ویدیو به مشتریان دسترسی پیدا کنند. اینستاگرام نیز بستر بسیار مناسبی برای کسب و کارهاست و نگاهی به آمارها نشان می‌دهد که محتوای باکیفیت می‌تواند به سرعت شما را به اهدافتان درباره شناخت برند و افزایش آگاهی از برند برساند. البته باید دقت کنید که نوع کسب و کار و مخاطبان شما در انتخاب پلتفرم و بازده آن بسیار اهمیت دارد.

رسانه‌های اجتماعی به برندها اجازه می‌دهد تا با مخاطبان خود درگیر شوند و در عین حال اطلاعاتی در مورد محصولات، خدمات و ارزش‌های خود ارائه دهند. از توییتر گرفته تا TikTok، رسانه‌های اجتماعی به سرعت به روشی ارزشمند برای مشتریان تبدیل شده‌اند تا قبل از اینکه سازمان حتی از علاقه خریدار آگاه شود، درباره یک برند تحقیق کنند. مشتریان بالقوه می‌توانند از طریق سایر مشتریانی که در کانال‌های رسانه‌های اجتماعی با برندها تعامل داشته‌اند ارتباط برقرار کنند و از تجربه خرید آن‌ها استفاده کنند. علاوه بر این، برندها این فرصت را دارند که در تعامل با مخاطبان خود، شخصیت انسانی‌تری داشته باشند.

کاتالوگ‌ها

استفاده اولیه از کاتالوگ‌ها برای اعلام عرضه و رونمایی از محصول جدید است. با این حال، کلید موفقیت داشتن یک پیشنهاد ارزشمند واقعی است. کاتالوگ‌ها، وقتی با ایمیل مارکتینگ ترکیب شوند، راهی عالی برای انتقال اطلاعات به مشتریان بالقوه و فعلی شما هستند.

علاوه بر کاتالوگ‌های دیجیتال، استفاده از تبلیغات چاپی نیز مزایای خود را دارد. این ابزار ارتباطات بازاریابی فعالیت بیننده شما را مختل نمی‌کند تا توجه آن‌ها را جلب کند بلکه به آن‌ها آزادی انتخاب می‌دهد که چه زمانی پیام بازاریابی شما را دریافت کنند و در نتیجه به آن اجازه می‌دهد در زمان بهینه نمایش داده شود.

نمایشگاه‌های تجاری

نمایشگاه‌های تجاری روز به روز محبوب‌تر می‌شوند. با ادامه این همه‌گیری، نمایشگاه‌های تجاری آنلاین نیر به یک ترند کاربردی در فعالیت‌های شرکت‌ها تبدیل شده‌اند. بسیاری از برندها در حال پذیرش و میزبانی نمایشگاه‌های تجاری برای معرفی محصول/خدمت جدید هستند. یک نمایشگاه تجاری فرصتی عالی برای مشتریان برای ملاقات با نماینده برند و ارائه بازخورد ارزشمند است.

سمینارها

سمینارها می‌توانند برند شما را در حوزه فعالیت خود بسازند و شکوفا کنند. سمینارها ابزار عالی در مارکام برای تعامل شما با مشتریان هستند. اما چگونه؟ شما می‌توانید تعداد زیادی از مشتریانتان را دعوت کنید تا بتوانند برند یا خدمات شما را یاد بگیرند و اطلاعاتشان را در زمینه فعالیت و خدمت‌گذاری شما افزایش دهند. با این حال، سمینارها برای تبلیغ محصول برگزار نمی‌شوند اما می‌توان در کنار سمینارها به تبلیغات یا حمایت مالی پرداخت. هدف اصلی ارائه دانش ارزشمند برای بهبود وفاداری برند است تا دل مشتریان و مخاطبین را به دست آورید.

وبینارها

وبینارها پتانسیل این را دارند که برند یا شرکت شما را به عنوان یک رهبر متفکر و موفق در صنعت معرفی کنند. در واقع وبینار یک خروجی است که مصرف‌کنندگان می‌توانند در مورد ارزش‌ها، باورها و اهداف برند شما اطلاعات بیشتری کسب کنند.

باشگاه‌ مشتریان

وقتی صحبت از ارتباط با مصرف‌کنندگان می‌شود، انجمن‌ها اهمیت زیادی دارند. مزیت اصلی انجمن‌ها این است که می‌توانید از آن برای رسیدگی به مسائل و موضوعات مختلف استفاده کنید. علاوه بر این، می‌توانید امور جاری و پیشرفت‌های جهانی در حوزه فعالیت برند را به محصولات و خدمات خود مرتبط کنید و حتی از آن‌ها برای افزایش فروش خود استفاده کنید.

نظرسنجی‌ها

نظرسنجی و دریافت بازخورد در بازاریابی یک ابزار قدرتمند و تعیین‌کننده در حوزه ارتباطات و بازاریابی است که به شرکت یا برند این امکان را می‌دهد تا نظرات و تجربیات مشتریانشان را دریافت و بررسی کنند و با استفاده از آن‌ها به بهبود عملکرد و کیفیت کار خود بپردازند.

برنامه‌های موبایل

بازاریابی اپلیکیشن در مارکام یک تکنیک پرهزینه اما باقابلیت است. چرا که باعص دستیابی شما به یک پایگاه گسترده از مصرف‌کنندگان منجر می‌شود.

پادکست‌ها

از پرطرفدارترین ابزارهای ارتباطی امروزی، پادکست‌ها هستند که به شما این امکان را می‌دهند تا مطالب باکیفیتی را در اختیار مخاطبینتان قرار دهید که باعث وفاداری آن‌ها و به سبب آن دنبال کردن شما شود. پادکست می‌تواند لحن و احساساتی را به مخاطبین انتقال دهد که کلمات نمی‌توانند و دلیل محبوبیت پادکست‌ها نیز همین است.

پیشنهاد می‌کنیم به بخش پادکست‌های کانون تبلیغاتی کروشه مراجعه کرده و با شنیدن پادکست‌های ما، عضوی از خانواده بزرگ همراهان ما باشید.

اسپانسرینگ یا حمایت مالی

حمایت مالی می‌تواند به شما در دستیابی به مشتریان حتی در سطح جهانی کمک کند. علاوه بر این، می‌تواند شما را بالاتر از رقبای خود در بازار قرار دهد. حمایت مالی می‌تواند به هر شکلی در حوزه‌های مرتبط با فعالیت‌های شما یا حتی فعالیت مخاطبین و مشتریان شما باشد.

بازاریابی تعاملی (رویدادی)

بازاریابی مبتنی بر رویداد یک ابزار مارکام عالی برای افزایش نرخ تبدیل مشتری است که در نهایت منجر به فروش و سوددهی بیشتر می‌شود. بازاریابی تعاملی در نگاه آماری، پتانسیل زیادی در جذب مخاطب دارد و معمولا بازخوردهای ارزشمندی از سوی مشتریان در آن دریافت می‌شود. به غیر از آن، یک طرح و استراتژی بازاریابی تعاملی موفق می‌تواند شما را در رسانه‌های اجتماعی ترند یا به اصطلاح ویروسی کند.

خدمات مارکام کانون تبلیغاتی کروشه شامل چه چیزهایی می‌شود؟

با در نظر گرفتن این نکته که ارتباطات بازاریابی (مارکام) می‌تواند شام هر پیام و هر بستری برای انتقال آن باشد، خدمات آن بسیار گسترده است. تبلیلغات، ارتقای فروش و ترویج خدمات و محصولات، رویدادها، روابط عمومی، دیجیتال مارکتینگ، کمپین‌های تبلیغاتی و انواع بازاریابی (بازاریابی تعاملی، شخصی و…) همه ابزارهایی برای تحقق اهداف مارکام هستند.

در کانون تبلیغاتی کروشه خدمات ارتباطات بازاریابی (مارکام) در ۶ فاز مجزا اجرا می‌شود که به سه صورت آموزش، مشاوره و برنامه‌ریزی و مشاوره و اجرا ارائه می‌شود و در ادامه به بررسی و شرح آن‌ها و ارائه راه‌هایی برای بهترین شکل دست‌یابی به آن‌ها می‌پردازیم.

فاز یک: آنالیز در مارکام

شناخت برند و آگاهی و تسلط بر آن امری حیاتی در طراحی استراتژی‌های بازاریابی و تبلیغاتی است. فاز اول ارتباطات بازاریابی، ارزیابی برند، مجموعه، محتوا و اندازه رقابت و همچنین تعریف مخاطبین است که این ارزیابی‌ها مشخص می‌کند مخاطب بر اساس چه ویژگی‌هایی برند شما را به رقیبان ترجیح می‌دهد.

تجزیه و تحلیل برند با توجه به حوزه فعالیت، شرایط و مسائل محیطی و رقابتی و با استفاده از ابزارهای آنالیز دقیق انجام می‌شود و با توجه به پرسونای مخاطبین و بررسی آن‌ها در سنجه‌های گوناگونی مانند شغل، رفتارهای معمول، اهداف و نیازها و علایق، روش‌‌های جذب و اعتمادسازی مناسب را ارائه می‌کنیم.

در اینجا به ۷ قدم از راه‌های آنالیز برند اشاره می‌کنیم:

درباره کسب و کار خود تحقیق کنید.

هدف از این مرحله این است که درک کلی از برند و حوزه فعالیت خود به دست آورید تا بدانید چگونه وارد میدان رقابتی آن شوید، بتوانید روندها را شناسایی کنید و به یک برند قوی در این عرصه تبدیل شوید. برای شناخت بهتر برند خود می‌توانید با این سوال‌ها درباره کسب و کارتان شروع کنید:

چه اطلاعات آماری را می‌توانید در مورد صنعت خود از منابعی مانند سازمان آمار کشور، تحقیقات BMI و انجمن‌ها و صنف‌های حرفه‌ای این حوزه جمع‌آوری کنید؟

چه تعداد کسب و کار در این صنعت وجود دارد؟

اندازه بازار از نظر تعداد مشتریان بالقوه چقدر است؟

این صنعت چقدر درآمد دارد؟

استانداردهای صنعتی که شرکت‌ها و مصرف‌کنندگان بر اساس آن‌ها فعالیت می‌کنند چیست؟

چه عوامل خارجی(از جمله قوانین و مقررات، فناوری‌های جدید، رویدادهای جهانی و تغییرات اقتصادی و اجتماعی) بر نحوه عملکرد مشاغل در این صنعت تأثیرگذار هستند؟

فرصت‌های نوآوری در این صنعت در کجا قرار دارند و در چه حیطه‌ای می‌توانید تمایزی ایجاد کنید؟

چشم انداز رقابتی را بررسی کنید.

این گام بعدی شما را از بینش‌های صنعتی گسترده و غیر منسجم به نگاه ویژه به برندهایی می‌برد که در تلاش برای جذب مشتریان بالقوه در بازار هدف شما هستند. در اینجا سوالاتی برای هدایت فرآیند و مشخص شدن رویکرد شما در مقابل رقبایتان است وجود دارد:

چه برندهایی در صنعت شما شناخته‌شده‌ترین هستند؟ چه برندی روندها را تعیین می‌کند و توجه مشتریان را به خود جلب می‌کند؟

پیشنهادات، امتیاز قیمت و ارزش پیشنهادی این برندها چیست؟

این برندها از چه تاکتیک‌ها، فناوری‌ها و پلتفرم‌های فروش برای ایجاد سفر مشتری استفاده می‌کنند؟

چگونه این برندها از محتوا برای آموزش و جذب مخاطب استفاده می‌کنند؟

از نظرات مشتریان درباره این برندها چه چیزی می‌توانید بیاموزید؟

شکاف های بازار را شناسایی کنید.

با بینش در مورد نحوه عملکرد برندهای رقیب، می‌توانید شکاف‌های بازار را پیدا کنید، محصولات و خدمات خود را متمایز کنید و در صنعت خود برجسته شوید:

شکاف‌های بازار نیازهایی هستند که در حال حاضر توسط برندهای موجود پر نمی‌شوند. به عنوان مثال، در صنعت آموزش آنلاین، فراگیران ممکن است به موضوعاتی علاقه‌مند شوند که دوره‌های موجود در وب‌سایت‌ها آن‌ها را پوشش نمی‌دهد، در این صورت می‌توانید دوره‌ای برای رفع این نیاز تولید کنید.

در اینجا چند سوال وجود دارد که به شما در شناسایی شکاف‌های بازار کمک می‌کند:

با نگاهی به یافته‌های تحقیقات صنعت خود، عوامل خارجی مانند تغییرات اجتماعی و قوانین جدید چه معنایی برای توسعه محصولات و خدمات خواهند داشت؟

مستقیماً از مصرف کنندگان بپرسید: “چه چیزی می‌خواهید یا نیاز دارید که در حال حاضر نمی‌توانید پیدا کنید؟”

با توجه به نقاط قوت و تخصص خود، از چه راه‌هایی می‌توانید محصولات و خدمات بهتری ایجاد کنید؟

محصولات و خدمات رقبا در چه اموری ضعیف عمل می‌کنند و با چه چالش‌هایی رو به رو هستند؟

بازار هدف خود را مشخص کنید.

اکنون که صنعت خود، چشم‌انداز رقابتی و شکاف‌های بازار را می‌شناسید، کاری که باید انجام دهید این است که در مورد انواع مشتریانی که می‌خواهید به آن‌ها خدمت کنید، دقیق شوید. بازار هدف خود را با توجه به ویژگی‌هایی که باعث می‌شود مصرف‌کنندگان تمایل بیشتری به خرید محصولات و خدمات از شما داشته باشند، تعریف کنید:

از بین مشتریان بالقوه صنعت خود، کدام بخش خاص از بازار را می‌توانید به طور موثر هدف قرار دهید؟

چگونه می‌توانید این بخش را با توجه به جمعیت (سن، قومیت، درآمد، موقعیت مکانی و غیره) و روانشناختی (باورها، ارزش ها، آرزوها، سبک زندگی و غیره) توصیف کنید؟

زندگی روزمره آن‌ها چگونه است؟

چه مشکلات و چالش‌هایی را تجربه می‌کنند؟

مصرف‌کنندگان در بازار هدف شما از چه کلمات، عبارات، ایده‌ها و مفاهیمی برای توصیف این مشکلات هنگام ارسال پست در رسانه‌های اجتماعی یا درگیر شدن با رقبای شما استفاده می‌کنند؟

ویژگی‌ها و مزایای پیشنهادات شما چیست و چگونه می‌توانید راه حل‌هایی را برای نیازهای بازار هدفتان ارائه دهید؟

از چه پیام‌های بازاریابی می‌توانید برای جذب این بازار هدف و نشان دادن همدلی و درک استفاده کنید؟

موانع ورود را شناسایی کنید.

همان‌طور که در حال شناختن بازار هدف خود هستید و پیشنهادات و پیام‌های خود را برای مصرف‌کنندگان تنظیم می‌کنید، مهم است که درک روشنی از عواملی داشته باشید که ممکن است مانع از ورود موفقیت‌آمیز شما به بازار شود. به این ترتیب، می‌توانید استراتژی مناسبی برای مقابله با چالش‌ها طراحی کنید و موفقیت خود ر تضمین کنید. در ادامه چند سوال وجود دارد که موانع ورود موفقیت‌آمیز شما را بیشتر نمایان می‌کند:

هزینه‌های راه‌اندازی کسب و کار شما از جمله توسعه محصول، فناوری، تامین‌کنندگان، ثبت اختراع و گواهینامه‌ها چقدر است؟

قبل از را‌ه‌ااندازی باید چه الزامات قانونی را رعایت کنید؟

چه عوامل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ممکن است بر رفتار مشتریان و احتمال خرید پیشنهادات شما تأثیر بگذارد؟

رقبای برتر شما برای کسب وفاداری مشتریان و تبلیغاتشان هزینه می‌کنند؟

برای ارائه پیشنهادات خود به عنوان جایگزین‌های بهتر از نظر ارزش، قیمت و سهولت خرید چه کاری باید انجام دهید؟

پیش بینی فروش ایجاد کنید.

پیش‌بینی فروش فرآیند تخمین فروش آینده است تا بتوانید تصمیمات تجاری مطمئن بگیرید یا سرمایه‌گذاری را برای سرمایه‌گذاران و وام‌دهندگان تضمین کنید و برای این‌کار به بینش واقع‌گرایانه و تخصصی نیاز دارید. ممکن است برای شما مفید باشد که پیش‌بینی‌هایی برای افزایش زمان مشخصی مانند سه ماه، شش ماه یا یک سال آینده ایجاد کنید و برای این کار بهتر است از یک مارکام منیجر یا متخثث ارتباطات و بازاریابی و یک اقتصاددان و بازاریاب کمک بگیرید و ریسک نکنید. برای پیش‌بینی فروش به این سوالات پاسخ دهید:

قصد فروش چه محصولات و خدماتی را دارید؟

بر اساس اندازه بازار و رفتارهای بازار هدف خود انتظار دارید با گذر زمان فروشتان چند درصد افزایش پیدا کند؟

چه قیمت‌هایی را برای هر محصول یا خدمات تعیین می‌کنید و معیارهای قیمت‌گذاریتان چگونه است؟

هزینه تولید و تبلیغات هر محصول یا خدمت برندتان چه‌قدر است؟

از فرمول زیر می‌توانید برای تعیین کمیت پیش‌بینی خود استفاده کنید:

(تعداد واحد برای فروش X قیمت برای هر محثول یا خدمت) – (هزینه هر واحد X تعداد محصولات و خدمات) = پیش‌بینی فروش

فاز دو: استراتژی در مارکام

استراتژی هر برند برای فروش یا تبلیغات، عامل اصلی برای موفقیت یا شکست آن است. یک استراتژی دقیق و موفقیت‌آمیز با در نظر گرفتن تمام جوانب نه تنها به ارائه یک استراتژی کلی نمی‌پردازد، بلکه با توجه به جزئیات برند و مخاطبانش، یک برنامه منحصر به فرد را ارائه می‌دهد.

این جزئیات می‌تواند شامل موقعیت، نیاز یا مسئله مخاطب، مدل جذب و تعیین نقاط آن، کمپین‌های تبلیغاتی مناسب، اولویت‌بندی کانال‌های بازاریابی و… باشد.

برای مثال برای تعیین رویدادها در یک استراتژی، تخمین بودجه، تدوین تقویم زمانی، موضوع و نوع رویداد، برگزارکننده و موقعیت مکانی، از جزئیاتی هستند که باید حتما مورد بررسی و تحلیل قرار گیرند.

در نهایت در فاز دوم سند اهداف استراتژیک، شاخص‌های کلیدی (KPI) ، مخاطب هدف و بررسی چالش‌ها تدوین، بررسی و ارائه می‌شوند.

حال سوال این است: چگونه یک استراتژی مارکام موثر ایجاد کنیم؟

یک استراتژی مارکام قوی می‌تواند شرکت شما را به سمت موفقیت حتمی سوق دهد اما کار و برنامه‌ریزی زیادی برای ایجاد یک استراتژی تاثیرگذار انجام می‌شود. در حالی که هیچ رویکرد یکسانی برای همه‌ی کسب و کارها وجود ندارد، اکثر استراتژی‌های ارتباطی بازاریابی از این شش مرحله اساسی پیروی می کنند.

مخاطب هدف خود را تعریف کنید.

 نقش مهم استراتژی ارتباطات بازاریابی این است که به شما کمک می‌کند مخاطب هدف خود را شناسایی و تعریف کنید تا بتوانید پیام‌های خود را مطابق با آن سفارشی کنید. برای انجام این کار، مشتری ایده آل خود را تصویر کنید. به سن، جنسیت، حرفه، سطح تحصیلات، منطقه سکونت، گروه درآمد و سایر ویژگی‌های تعیین‌کننده آن فکر کنید و در نظر بگیرید بسته به نوع کسب و کار شما و محصولات یا خدماتی که می‌فروشید، مخاطبان هدف شما می توانند محدود یا گسترده باشند.

موقعیت محصولات خود را تعیین کنید.

در مرحله بعد، باید پیشنهاد فروش منحصر به فرد (USP) پیشنهادات خود را شناسایی کنید. پیام شما باید به این سوال ساده پاسخ دهد: در حل چه مشکلی به مشتریان خود کمک می‌کنید؟ پاسخ به این سوال باید به شما در تعیین موقعیت محصول خود کمک کند: آیا کالایی اقتصادی، معمولی یا لوکس است؟

بسته به موقعیتی که اتخاذ می‌کنید، باید استراتژی ارتباطی خود را تغییر دهید تا برای کاربر نهایی مناسب و جذاب باشد. با ارائه به مشتریان بالقوه خود درک روشنی از محصول خود و اینکه چگونه می‌تواند برای آن‌ها سودمند باشد، می‌توانید تا حد زیادی بر تصمیمات خرید آن‌ها تأثیر بگذارید.

انتخاب موقعیت شما به شما کمک می‌کند تا رقبای خود را شناسایی کنید. مدتی را صرف مطالعه برندهایی کنید که بیشترین سهم بازار را دارند و سعی کنید عناصری را که باعث عملکرد بهتر استراتژی مارکام آ‌ن‌ها می‌شوند، جدا کنید.

ترکیب ارتباطات بازاریابی خود را انتخاب کنید.

ترکیب نهایی ارتباطات بازاریابی شما آمیخته‌ای از کانال‌هایی است که از آن‌ها برای تعامل با مخاطبان هدف خود استفاده خواهید کرد. تعداد کانال‌ها در ترکیب بازاریابی شما تا حد زیادی به منابعی که در اختیار دارید و اهدافتان بستگی دارد. در حالی که شرکت‌های بزرگی مانند مایکروسافت یا استارباکس توانایی استفاده از چندین کانال ارتباطی را در یک لحظه خواهند داشت، استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای کوچک ممکن است ترجیح دهند زمان، پول و تمرکز و اقدامات خود را روی دو یا سه کانال محدود و متمرکز کنند.

ترکیب ارتباط بازاریابی شما می‌تواند شامل چندین راه باشد مانند:

فروش مستقیم

رویدادهای تبلیغاتی

حمایت های مالی

بازاریابی محتوا

اینفلوئنسر مارکتینگ

تبلیغات آفلاین در مجلات، روزنامه ها یا بیلبوردها

تبلیغات دیجیتال در یوتیوب، توییتر و لینکدین

تصمیم‌گیری در مورد این‌که کدام کانال‌ها را در ترکیب بازاریابی خود بگنجانید می‌تواند دشوار و ریسکی باشد. پیشنهاد کانون تبلیغاتی این است که حتما از یک مارکام منیجر یا متخصص ارتباطات بازاریابی کمک بگیرید. به یاد داشته باشید که مشاورین آژانس تبلیغاتی کروشه آماده ارائه بهترین مشاوره به شما و کسب و کارتان هستند.

فاز سه: پیام در مارکام

پیام در بازاریابی اهمیت زیادی دارد. پیام‌هایی که جایگاه نام تجاری و موضع آن و تمایز و تشابهات برند را به مخاطبین منتقل می‌کنند، سبب ایجاد ارتباطی مؤثر میان برند و مشتری می‌شود و ارتباط آن‌ها با برند یا مخصول و خدمات می‌تواند مستقیم یا غیر مستقیم باشد.

مخاطبین شما با پیامی که به آن‌ها منتقل می‌شود شما را می‌شناسند، بنابراین باید بهترین و مناسب‌ترین پیام با توجه به پرسونای آن‌ها تولید شود. ساختار یک پیام با توجه به تجزیه ‌و‌ تحلیل خدمات و سرویس‌هایی که مجموعه ارائه می‌دهد، جایگاه‌یابی و تدوین می‌شود و پس از آن وزن‌دهی و رتبه‌بندی می‌شود.

پس از انتقال پیام به واسطه رسانه‌های تبلیغاتی، با استفاده از ماتریس ارزیابی تبلیغات که در بردارنده: صفات برند (نوآوری، سرویس‌ها، خدمات)، تعاملات، بازدیدها و … می‌باشد، اثربخشی تبلیغات مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و سپس ساختاری یکپارچه و استاندارد برای انتشارات مطبوعاتی طوری که هم برای مشتریان جذاب و هم مرتبط باشد ایجاد می‌شود.

فاز چهار: برنامه‌ریزی در مارکام

برنامه‌ریزی تنها راه گریز از اشتباهات بزرگ و کوچک در کسب و کار است. با یک برنامه‌ریزی دقیق می‌توان قدم به قدم مسیر را بررسی و پیش‌بینی کرد و برای هر ریسک، نقشه‌ی جایگزین طراحی کرد و همچنین با برنامه‌ریزی تمام اعضای تیم در مسیری مشخص و با زمان‌بندی مشخص حرکت می‌کنند.

پس از تدوین پیام، نوبت به برنامه‌ریزی برای کمپین تبلیغاتی مورد نظر بر اساس اهداف و بودجه‌بندی برند است.‌ این کمپین‌ها می‌تواند شامل کمپین‌های روابط عمومی، رسانه‌های اجتماعی، آنلاین مارکتینگ و بازاریابی درون‌گرا است.

چگونه یک برنامه ارتباطی برای بازاریابی طراحی کنیم؟

یک برنامه مارکام خوب راهی آسان برای سازماندهی افکار شما و ایجاد یک مسیر روشن برای موفقیت در بازاریابی است. با صرف زمان برای درک بازار هدف خود و ایجاد یک استراتژی مشخص، می‌توانید برنامه‌ای ایجاد کنید که در زمان و هزینه شما صرفه جویی کند و در عین حال شما را به نتایج دلخواهتان برسید. برای طراحی برنامه خود می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

وضعیت فعلی خود را ارزیابی کنید.

مهم است که وضعیت بازاریابی فعلی خود را به طور عینی تجزیه و تحلیل کنید  تا بفهمید چه چیزی در گذشته موثر بوده و چه چیزی بازده کافی را نداشته است. شما می‌توانید این کار را با ارزیابی کمپین‌های بازاریابی و تبلیغاتی قبلی، مشاهده داده‌های فروش، انجام تجزیه و تحلیل SWOT و صحبت با مشتریان خود انجام دهید.

بر اساس یافته‌های خود اهداف تعیین کنید.

پس از درک وضعیت فعلی خود، می‌توانید اهداف واقع‌بینانه‌ای را برای برنامه ارتباطی خود تعیین کنید. می‌توانید این اهداف را بر اساس یافته‌های خود در مرحله قبل قرار دهید. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید فروش را ۲۰ درصد افزایش دهید، می‌توانید هدف خود را برای افزایش ۲۰ درصدی بودجه بازاریابی خود تعیین کنید. اطمینان حاصل کنید که اهداف شما مشخص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، مرتبط و محدود به زمان یا در حقیقت SMART هستند.

بازار هدف خود را درک کنید.

درک بازار هدف یک گام مهم در ایجاد برنامه ارتباطی شما است، زیرا می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید به چه چیزی و به چه گروهی از مخاطبان می‌خواهید برسید. به عنوان مثال، اگر بازار هدف شما سرمایه‌گذاران هستند، ممکن است بخواهید از استراتژی‌های بازاریابی متفاوتی نسبت به زمانی که بازار هدف شما مصرف‌کنندگان هستند، استفاده کنید. برای تقسیم‌بندی بازار هدف خود، می‌توانید بر سن، موقعیت مکانی، جنسیت، علایق و درآمد تمرکز کنید و برای هر گروه پرسونای مشخصی تعیین کنید.

استراتژی ارتباطی خود را برنامه‌ریزی کنید.

پس از شناخت بازار هدف خود، می‌توانید ترکیب ارتباطات خود را برنامه‌ریزی کنید که شامل اهداف و استراتژی شما، نحوه تعیین نقش‌ها و مسئولیت‌ها، کاری که رقبای شما انجام می‌دهند و یک طرح پاسخ برای آن می‌باشد. همچنین می‌توانید چالش‌هایی را که انتظار دارید و نحوه غلبه بر آن‌ها را اضافه کنید تا ریسک کمتری در طول مسیر همراه شما شود. داشتن یک استراتژی ارتباطی واضح و مختصر به اطمینان از موفقیت برنامه ارتباطی شما کمک می‌کند.

کانال‌های بازاریابی خود را انتخاب کنید.

اکنون که یک استراتژی ارتباطی در اختیار دارید، وقت آن است که کانال‌هایی را انتخاب کنید که از طریق آن‌ها می‌توانید برنامه خود را اجرا کنید. بهترین ترکیب کانال به بازار هدف، محصول و بودجه شما بستگی دارد اما برخی از رایج‌ترین آن‌ها عبارتند از:

بازاریابی ایمیلی: یکی از رایج‌ترین کانال‌های مورد استفاده برای ارتباطات بازاریابی بازاریابی ایمیلی است زیرا به شما امکان می‌دهد با هزینه کم، به مخاطبان زیادی دست پیدا کنید. می‌توانید از ایمیل برای ارسال خبرنامه، اطلاعیه‌ها، کوپن‌ها و سایر مطالب تبلیغاتی استفاده کنید.

رسانه‌های اجتماعی: رسانه‌های اجتماعی یک راه عالی برای ارتباط با بازار هدف شما و ایجاد یک گفت‌وگوی دو طرفه است. می‌توانید از رسانه‌های اجتماعی برای به اشتراک‌گذاری اخبار، پست‌های وبلاگ، تصاویر و سایر مطالب استفاده کنید.

رپورتاژ آگهی: راه خوبی برای ایجاد پوشش رسانه ای برای محصول یا خدمات شما رپورتاژ آگهی است که به شما فرصت می‌دهد از بیانیه‌های مطبوعاتی برای اعلام محصولات، خدمات یا نقاط عطف شرکت جدید استفاده کنید.

پادکست‌ها: پادکست‌ها راهی عالی برای دستیابی به مخاطبان زیادی با پیام بازاریابی شما هستند. شما می‌توانید از پادکست‌ها برای به اشتراک گذاشتن تخصص‌تان، خلق رهبری فکری و ایجاد سرنخ استفاده کنید.

کانال‌های خود را تراز کنید.

پس از انتخاب کانال‌های خود، مهم است که پیام‌های خود را با پیام‌های مناسب در زمان مناسب تراز کنید. این کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که بازار هدف شما پیامتان را در زمانی که به احتمال زیاد پذیراتر هستند دریافت می‌کنند. به عنوان مثال، اگر محصول جدیدی را عرضه می‌کنید، می‌توانید آن را در شبکه‌های اجتماعی، از طریق بیانیه‌های مطبوعاتی و از طریق ایمیل اعلام کنید. همچنین ایجاد یک تقویم محتوا برای برنامه‌ریزی پیام‌های خود می‌تواند مفید باشد.

فاز پنج: برنامه و بودجه در مارکام

کسب‌وکارها پیام‌ها را به روش‌های مختلفی مانند تبلیغات در فضای باز، چاپ، پخش و پست مستقیم به مصرف‌کنندگان می‌رسانند. برخی این کار را در داخل خانه، با یک کارمند، گروه کوچکی از کارمندان یا کل بخش بازاریابی انجام می‌دهند. برخی دیگر با استخدام شرکت‌های بازاریابی و تبلیغاتی، برون‌سپاری را انتخاب می‌کنند.

اقلام هزینه در این دسته می‌تواند شامل خرید رسانه‌هایی مانند تبلیغات تلویزیونی یا رادیویی، استخدام طراحان وب‌سایت و چاپ و توزیع پست‌ها باشد. نمایشگاه‌های تجاری نیز بخشی از روش کار بسیاری از شرکت‌ها هستند، بنابراین هزینه‌های اجاره فضای نمایشگاه و ایجاد، راه‌اندازی و کارمندان یک غرفه را نیز می‌توان در نظر گرفت.

تعیین بودجه و برنامه‌ریزی برای آن به برند کمک می‌کند به طور واقع‌بینانه و در بهترین مسیر ممکن حرکت کند و به شما می‌گوید تا چه زمانی می‌توانید تبلیغات خود را ادامه دهید یا چه رسانه‌ای را برای انتقال پیام خود استفاده کنید.

در برنامه و استراتژی مارکام بودجه‌بندی بسیار مهم است که طی تحلیل و تدوین در مراحل گوناگون به دست می‌آید. در برنامه ارتباطات و بازاریابی بودجه بندی به شکل ماهانه و سالانه و در شاخه‌های مختلفی نظیر بودجه صرف‌شده و برنامه‌ریزی شده و بودجه ایده‌آل با نمودارها و گزارش‌های گوناگون ارائه می‌گردد.

فاز شش: اندازه‌گیری بازخورد در مارکام

با اندازه‌گیری و تحلیل دقیق مراحل اجرای پروژه و بازخورد و سنجه‌های مهم در رسیدن به نتیجه مطلوب و دست‌یابی به اهداف، می‌‌توان عملکرد بهتری برای برند و استراتژی‌های کلی آن رقم زد.

بررسی و اندازه‌گیری معیارهای کلیدی بازاریابی آخرین مرحله در برنامه‌ریزی ارتباطات بازاریابی (مارکام) است. این مرحله با بررسی و محاسبهROI  (نرخ بازگشت سرمایه) در برنامه‌های بازاریابی و بودجه‌ریزی نهایی همراه است که معیارهایی مانند برنامه بازاریابی، برنامه مخاطب هدف (خالص رشد مخاطب هدف و رشد آن)، وب‌سایت(منبع ترافیک، زمان ماندن در سایت، صفحات برتر و نرخ پرش) ، جذب (جذب جدید به تفکیک کانال، مخاسبه هزینه هر جذب، فرصت‌های قیف فروش و نرخ تعاملات صفحه فرود سایت)، شبکه‌های اجتماعی (دست‌یابی مخاطبین، تحلیل پست و کامنت‌ها، ترافیک ورودی) و… را در خود دارد.

چگونه میتوانید موفقیت ارتباطات بازاریابی را اندازهگیری کنید؟

طیف وسیعی از راه‌ها و روش‌ها برای سنجش میزان موفقیت ارتباطات بازاریابی (مارکام) شما وجود دارد. ما بهترین روش‌های اندازه‌گیری را در زیر خلاصه کرده‌ایم؛ البته به یاد داشته باشید که بهترین روش برای هر برند و کسب و کار می‌تواند متفاوت باشد و شما به کمک یک متخصص برای اندازه‌‌گیری دقیق و بررسی جزئیات این امر احتیاج دارید.

KPIهای شرکت

یکی از راه‌های واضح برای سنجش میزان موفقیت ارتباطات بازاریابی شما از طریق KPI (شاخص‌های کلیدی عملکرد) است. KPIها اندازه‌گیری دقیق و روشنی از عملکرد ارائه می‌دهند و امکان ارزیابی اثربخشی استراتژی را فراهم می‌کنند. به عنوان مثال، اندازه‌گیری سهم بازار، سود و درآمد یا درصد رشد همگی به کمک شاخص‌های کلیدی عملکرد مارکام قابل بررسی است که اساساً از معیار و هدف‌گذاری برای ارزیابی موفقیت استفاده می‌کند. یک استراتژی مارکام قوی تقریباً همه بخش‌های رشد را افزایش می‌دهد.

موفقیت کمپین

شما می‌توانید موفقیت کمپین خود را به روش‌های مختلفی اندازه‌گیری کنید. استفاده از کوپن‌ها یا کدهای تخفیف می‌تواند معیار خوبی برای موفقیت کمپین‌های سنتی‌تر باشد. برای کمپین‌های دیجیتال؛ نرخ باز کردن لندینگ پیج‌‌ها، تعداد کلیک‌ها و جلسات آنلاین می‌توانند موفقیت را نشان دهند.

شناخت برند

یک معیارهای سنجش و ارزیابی برای موفقیت استراتژی ارتباطات بازاریابی، افزایش شناخت برند است که از طریق شبکه‌های اجتماعی و تجزیه و تحلیل آمار و محتوای وب قابل اندازه‌گیری است. استفاده از ابزارهایی مانند SEMrush برای کمک به درک صحبت‌های آنلاین پیرامون نام تجاری خود نیر می‌تواند مفید باشد. همچنین اندازه‌گیری‌ها می‌توانند از طریق تحقیق در مورد نظرات مشتریان با استفاده از نظرسنجی‌ها یا بررسی نظرات در پاسخ به کمپین انجام شوند.

رشد بازاریابی

این معیار بر ارتباطات بازاریابی غیرمستقیم تمرکز دارد. به زبان ساده، ارتباطاتی که مستقیماً به فروش مرتبط نیستند. به عنوان مثال، برندسازی و کیفیت وب سایت معیارهای غیر مستقیمی هستند که در رشد برند تاثیر دارند. راه‌های اندازه‌گیری اثربخشی می‌تواند از طریق بازدید از صفحه، تعامل با رسانه‌های اجتماعی و فروش آنلاین باشد. یک برند و وب سایت خوب درها را به روی تعامل آنلاین بیشتر باز می‌کند و منجر به فروش بیشتر می‌شود.

چرا باید مارکام (ارتباطات بازاریابی) خود را به کروشه بسپارید؟

ارتباطات بازاریابی یا مارکام، امری نوین و تخصصی در دنیای بازاریابی است و نیاز است تا به تیمی مجرب و معتمد سپرده شود تا سرمایه و زمان شما هدر نرود و لطمه‌ای به نام و هویت برند شما وارد نشود.

نکته قابل توجه این است که مارکام برنامه‌ای همه جانبه است و نیاز است توسط تیمی انجام شود که در تمام عرصه‌های ممکن تجربه و تخصص داشته باشند.

کانون تبلیغاتی کروشه با مشاوره صحیح و تمرکز بر دغدغه‌ها و نیازهای برند و مخاطبانش و تجربه و تخصص در عرصه‌های گوناگون بازاریابی و تبلیغات و داشتن نگاهی مدرن و خلاق، مفتخر است تا شما را در این مسیر تا زمان رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب، همراه شما باشد.

پروسه سفارش خدمات مارکام (ارتباطات بازاریابی) و انتخاب تیم اجرایی به چه صورت است؟

برای دریافت اطلاعات بیشتر یا پاسخ‌گویی به سوالات و ثبت سفارش مارکام برای کسب و کار خود، تنها کافی‌ست با کروشه تماس بگیرید.

طی تماس، اطلاعات شما ثبت و فریم بریف برای شما ارسال می‌شود و سپس با بررسی درخواست و نیازهای شما، مناسب‌ترین خدمات ممکن به شما ارائه می‌شود و در صورت تأیید، جلساتی برگزار و هماهنگی‌های لازم انجام خواهد شد.

پس از تایید و تنظیم قرارداد، پروژه مارکام برای برند شما وارد فاز اولیه شده و در طی انجام اقدامات هر فاز، جلساتی برگزار و در صورت تایید شما، به مرحله اجرا و انجام می‌رسد و گزارشی به شما ارائه خواهد شد.

فازهای اجرایی نیز به همین صورت انجام و طی زمان‌بندی‌های تأییدشده اجرا می‌شوند که ممکن است بلند مدت، کوتاه مدت یا میان مدت باشند. در نهایت فاز آنالیز برخورد طبق سنجه‌های اصلی و مورد نظر شما صورت می‌گیرد تا به نتایج مطلوب منجر شود.

ادامه مطلب

KOROSHEH

Advertising Agency

Frequently Asked Questions

سوالات پرتکرار

مارکام ترکیبی از تبلیغات، روابط عمومی، انواع رسانه‌های تبلیغات و شبکه‌های اجتماعی، برندینگ، تبلیغات و ارتقای محصولات و خدمات، برگزاری رویدادها، طراحی بسته‌بندی، عکاسی و مواردی از این قبیل است که می‌توانند به شما در انتقال پیام برند به بازار هدف کمک کند.

اهداف به کارگیری ارتباطات و بازاریابی برای کسب و کار‌ می‌تواند برای این موارد باشد: اولویت‌سازی، جایگاه‌یابی، کوتاه کردن چرخه فروش، برقراری‌ ارتباط، رقابت سالم و قانع کردن.

شناخت مخاطب و برقراری ارتباط با آن برای بازاریابی یک الزام است و مارکام با تمرکز بر این دو شاخص، سعی دارد تا با برقراری ارتباطی مؤثر کسب و‌کار را به سوددهی و دست‌یابی به اهدافش برساند. یکی دیگر از مزایای بزرگ ارتباطات بازاریابی قدرت اجرایی و مراحل انجام آن در سایه تفکر سیستمی است.

مارکام یک برنامه همه جانبه است و لازم است توسط تیمی انجام شود که در تمام عرصه‌های ممکن تجربه و تخصص داشته باشند. کانون تبلیغاتی کروشه با مشاوره دقیق ،تجربه‌های موفق و تمرکز بر دغدغه‌ها و نیازهای برند و مخاطبانش و تجربه و تخصص در عرصه‌های گوناگون بازاریابی و تبلیغات و داشتن نگاهی مدرن و خلاق، می‌تواند بهترین گزینه برای پیاده‌سازی مارکام باشد.

مارکام دنیای بزرگی از تمام عوامل موثر در برند و کسب و کار و بازاریابی است و هر خدمتی می‌تواند با توجه به حوزه فعالیت و نوع کسب و کار در استراتژی‌های مارکام آن بگنجد و مهم نگاه سیستمی‌ به این موضوع است.

خدمات ارتباطات بازاریابی (مارکام) به علت گستردگی و همه جانبه بودن، معمولا هزینه‌بر هستند و زمان زیادی برای اجرا نیاز دارند و با توجه به درخواست شما برای ارائه خدمات مشاوره یا و اجرا و حتی نوع اجرا و خدماتی که انجام می‌شود تعرفه‌ای متفاوت دارد.

مراحل پیاده‌سازی مارکام به صورت کلی شامل آنالیز، طراحی استراتژی، خلق پیام، برنامه‌ریزی، بودجه‌ریزی و ارزیابی نتایج است.

Contact Us

.

ما از کوکی ها برای بهبود تجربه مرور شما و ارائه محتوا و تبلیغات شخصی سازی شده استفاده می کنیم. با ادامه استفاده از وب سایت ما، با استفاده از کوکی ها مطابق با خط مشی کوکی ما موافقت می کنید.