18 رسوایی تبلیغات کاذب برای مارک های معروف

شنبه, 02 بهمن 1395 ساعت 10:56
به این مقاله امتیاز دهید
(4 رای‌ها)
18 رسوایی تبلیغات کاذب برای مارک های معروف - 5.0 out of 5 based on 4 reviews

[ بخش اول ]   [ بخش دوم ]

در تبلیغات یک تفاوت بزرگ بین واقعیت و ادعاهای کاذب وجود دارد. بسیاری از شرکت‌ها  که محصولات متوسط تولید می‌کنند از ادعاهای عجیب‌وغریب مانند " ازنظر علمی ثابت‌شده است" برای تضمین فروش محصولات خود استفاده می‌کنند.

برای شرکت‌هایی که شناخته‌شده هستند این مسئله منجر به  میلیون‌ها دلار خسارت و لطمه به اعتبار آن‌ها شده است. در اینجا ما هجده مورد از تبلیغات کاذبی را که به مارک‌های بزرگ آسیب رسانده‌اند- و برخی از آن‌ها هنوز هم در حال فعالیت بوده و هرکدام از آن‌ها سهم مساوی در تبلیغات منفی داشته‌اند-  را معرفی می‌کنیم.

1- VW آگهی‌های دروغ خودروهای دیزلی سازگار با محیط‌زیست:

 

در اواخر سال 2014 میلادی، کمیسیون تجارت فدرال آمریکا، شکایتی را علیه شرکت فولکس واگن مطرح کرد و مدعی شد که این شرکت با راه‌اندازی کمپین" خودروهای دیزلی" مشتریان خود را فریب داده است. در سال 2015 مشخص شد که نتایج منتشرشده از آزمایش این خودروها تقلبی بوده است. FTC مدعی شد که شرکت فولکس واگن، با اجاره و یا فروش بیش از 550000 خودروی دیزلی تحت عنوان خودروهای کم‌مصرف و سازگار با محیط‌زیست آن‌ها را فریب داده است. بر اساس قوانین مربوط به تبلیغات نادرست، چنانچه این ادعا ثابت شود، این شرکت باید رقمی معادل 61 میلیارد دلار به دلیل نقض قوانین هوای پاک، خسارت پرداخت کند.

 مقاله مرتبط:   ⁣کمپین تبلیغاتی چیست؟

 

2- ماست activia که گفته می‌شد حاوی باکتری‌های خاص است:

تبلیغات برای ماست محبوب بانام تجاری activia dannon با یک قرارداد 45 میلیون دلاری برای تبلیغ این محصول در سال 2010 شروع شد و با این رقم قرارداد به صدر اخبار رسید.این  ماست به‌عنوان محصولی که ازنظر  "بالینی" و "علمی"  تأثیر آن در افزایش سیستم ایمنی بدن ثابت‌شده  و قادر به کمک به تنظیم هضم  است، به بازار عرضه شد.

 

در طول تبلیغ  آگهی Activia،  جیمی لی کورتیس،  بازیگر، ادعا کرد که ماست مواد باکتریایی ویژه‌ای دارد.درنتیجه، ماست باقیمت 30 درصد بالاتر از سایر محصولات مشابه فروخته شد. بااین‌حال، قاضی کلیولند در دادگاه  گفت که این ادعاها  هنوز اثبات نشده است.

طرح دعوی در دادگاه علیه DANNON در سال 2008 آغاز شد، زمانی که  تریش وینر، به‌عنوان یکی از مصرف‌کنندگان این ماست، علیه این شرکت طرح شکایت کرد. درنهایت دادگاه به حذف برچسب  "بالینی" و "علمی ثابت‌شده" از  بالای بیش از 45 میلیون محصول شرکت،رأی داد.

آیا شرکت تبلیغاتی شما تا به حال با این مشکل مواجه شده است؟ 

 

3- red bull به شما بال می‌دهد:

نوشیدنی‌های انرژی شرکت ردبول در سال 2014 از شعار  "ردبول به شما  بال می‌دهد " استفاده می‌کرد. این شرکت بر اساس قرارداد ملزم  به پرداخت  13  میلیون دلار – شامل 10 میلیون دلار به هر مصرف‌کننده آمریکایی که این محصول را از سال 2002 خریداری کرده بود- گردید.

شعاری، که این شرکت نزدیک به دو دهه  از آن استفاده می‌کرد، این بود  که این نوشیدنی‌های کافئین دار می‌تواند شدت  و سرعت واکنش مصرف‌کننده را بهبود بخشد.

 

بنجامین کارتر یکی از چندین مصرف‌کننده شاکی از این شرکت نوشیدنی اتریشی می‌گوید  که او  به‌عنوان یک مصرف‌کننده به‌طور منظم  به مدت 10 سال از ردبول استفاده می‌کرده است ، اما نه "بال" درآورده ، و نه  هیچ نشانه‌ای از توانایی‌های فکری و یا فیزیکی بهبودیافته در او دیده‌شده است.

ردبول این بیانیه  را پس از حل‌وفصل  دعوا منتشر کرد:

ردبول برای جلوگیری از هزینه‌های اضافی و انحراف از دادخواهی ، دعوا را حل‌وفصل یافته اعلام می‌کند. بااین‌حال، ردبول معتقد است که بازاریابی و برچسب‌های موجود بر روی محصولات این شرکت همیشه  واقعی و صحیح بوده  و  هرگونه تخلف را تکذیب می‌کند.

اطلاعات خود درباره برندینگ را میتوانید در صفحه برندینگ و بازاریابی  کامل کنید.

 

4-  شرکت تسکو برای رسوایی  در تبلیغ گوشت اسب، که به دلیل آنچه  تحت تأثیر قرار  دادن "کل صنایع غذایی " نامیده شد، موردانتقاد قرار گرفت:

در سال 2013، سوپر مارکت زنجیره‌ای تسکو بریتانیا،از سوی  دیلی تلگراف  به دلیل آنچه آگهی‌های تبلیغاتی گمراه‌کننده نامیده شد،انتقاد قرار گرفت و در پی آن رسوایی گوشت اسب  به مطرح شد.

سوپر مارکت به فروش گوشت گاو مخلوط با  گوشت اسب در برخی از همبرگرها و غذاهای آماده خود، متهم شده بود.

 

 

در تلاش برای بازسازی پس از بحران ،روابط عمومی تسکو ، متنی را در دو صفحه در روزنامه‌های ملی  با تیتر " همبرگرها چه چیزی به ما آموخته‌اند." منتشر کرد.

 

در این بیانیه، تسکو یادآوری می‌کند که کل صنعت گوشت در رسوایی  گوشت اسب،  درگیر است که  البته خلاف واقع بود.

به گزارش گاردین، پس از رسوایی گوشت اسب، نزدیک به 300 میلیون یورو (معادل 432  میلیون دلار)  از ارزش سهام تسکو کاسته شد.

 

5- ادعای شرکت کلاگ که می‌گوید: برنج Krispies می‌تواند سیستم ایمنی بدن شمارا تقویت کند:

 برنج  محبوب  Krispies  از شرکت غلات کلاگ در سال 2010  به گمراه کردن مصرف‌کنندگان در مورد خواص ایمنی تقویت کالا متهم شده و به همین دلیل موردتوجه شبکه سی ان ان  قرار گرفت.

 

کمیسیون تجارت فدرال به کلاگ  دستور داد که تمامی پیام‌های تبلیغاتی را که در آن این شرکت  ادعا می‌کرد که غلات بهبودیافته تولیدی آن‌ها، با "25 درصد افزایش در ارزش  آنتی‌اکسیدان‌ها و مواد مغذی - ویتامین‌های A، B، C و E،" برای ایمنی کودکان مؤثرند، را به دلیل  "مشکوک." بودن، متوقف کند.

در سال 2011 کلاگ با  پرداخت 2.5 میلیون دلار خسارت به مصرف‌کنندگان آسیب‌دیده، و همچنین اهدای 2.5 میلیون دلار از ارزش سهام کلاگ به مؤسسات  خیریه، موافقت کرد.

مقاله مرتبط:  شرکت تبلیغاتی چیست؟

 

6- پس‌ازآن، کلاگ ادعا کرد که  مینی گندم می‌تواند شما را باهوش‌تر می‌کند.

در سال 2013، کلاگ درگیر  مشکلات بیشتری بود. این شرکت با پرداخت 4 میلیون دلار خسارت، برای ادعاهای کاذب در  تبلیغات در مورد مینی گندم تولیدشده ، موافقت کرد. بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، این شرکت به‌دروغ ادعا کرده بود که مینی گندم باعث  بهبود "تمرکز ، حافظه و سایر عملکردهای شناختی کودکان " می‌شود.  در آگهی‌های تبلیغاتی این شرکت مدعی شده بود که غلات صبحانه می‌تواند تمرکز کودکان را تا  نزدیک به 20 درصد بهبود بخشد.

 

کمپین تبلیغاتی کلاگ ، در دفاع از خود گفت که  این کمپین تبلیغاتی  مربوط به چهار سال قبل  بوده و در آن  ادعای خود در مورد غلات را تائید کرده بود. کلاگ همچنین اشاره کرد که این موسسه تبلیغاتی  "دارای سابقه‌ای طولانی در خصوص  تبلیغات است."

 

با توجه به  گزارش آسوشیتدپرس، به افرادی که غلات  را در طول مدت‌زمانی که تبلیغ صورت می‌گرفته، مصرف کرده بودند ( ژانویه تا اکتبر 2009) اجازه داده شد تا معادل  5 دلار در هر جعبه، و حداکثر 15 دلار برای هر مشتری خسارت دریافت کنند.

 

7-  ادعای شرکت   new balance  کفش‌های ما باعث کالری سوزی در مصرف‌کنندگان می‌شود:

 

New balance  در سال 2011  به تبلیغ  کاذب در خصوص یک  کفش کتانی که ادعا  می‌شد می‌تواند  استفاده‌کنندگان در کالری سوزی کمک کند، متهم شده . مطالعات نشان داده که هیچ نفع بهداشتی در پوشیدن  این کفش وجود ندارد.

 

 

 ادعا می‌شد که این کفش با یک تکنولوژی مخفی تولیدشده  و در تبلیغات بانام کالری سوزی که از گلوتن، کواد، همسترینگ و گوساله به‌دست‌آمده از آن نام‌برده می‌شد. شاکیان در طرح دعوی در دادگاه ادعا کردند که توسط شرکت تولیدکننده این کفش کتانی گمراه شده و آسیب‌دیده‌اند.در تاریخ 20 اوت 2012، با توجه به  گزارش هافینگتون پست ، این شرکت موافقت  کرد که  مبلغ 2.3 میلیون دلار برای حل‌وفصل موضوع به شاکیان بپردازد.

 

8- آزمایشگاه lomus ادعا کرد، نرم‌افزاری  تولید کرده که می‌تواند به جلوگیری از زوال عقل کمک کند:

در ژانویه سال 2016، سازندگان  این برنامه محبوب  به پرداخت 2 میلیون  دلار جریمه محکوم شدند.  این شرکت  به  فریب بازیکنان نرم‌افزار مذکور از طریق ادعاهای تبلیغاتی  "بی‌اساس" متهم شد.

این شرکت نرم‌افزاری در  ادعاهای دروغین در مورد این  نرم‌افزار اعلام کرده بود که این محصول  قادر به کمک به جلوگیری از بیماری آلزایمر، و همچنین کمک  به بازیکنان برای انجام بهتر  تکالیف مدرسه هست.آن‌ها  در تبلیغات خود مدعی شده بودند که افرادی که بیش از  10 دقیقه  و سه بار در هفته این بازی را انجام دهند، دارای  "پتانسیل کامل در هر جنبه از زندگی،"  خواهند شد.

 

9- air bone  ادعا کرد که  محصول آن شرکت می‌تواند در  دفع میکروب‌های مضر کمک کند.

 

مکمل گیاهی air bone یک ضربه ملی در سالهای 1990 محسوب می‌شود. بازاریاب محصول ادعا می‌کرد که  این محصول، به  دفع باکتری‌های مضر و میکروب‌ها، جلوگیری از بیماری‌های روزمره مانند آنفولانزا و سرماخوردگی‌های رایج ، کمک می‌کند. هیچ مطالعه‌ای ، این ادعا و اثربخشی محصول را تائید نکرد .با توجه به  گزارش NPR، رسوایی با مشخصات بالا با یک غرامت کلان به پایان رسید.شرکت به پرداخت 23.3 میلیون دلار به شاکیان پرونده و نیز مبلغ 7 میلیون دلار در مراحل بعدی شد.

9 رسوا تبلیغاتی بخش دوم را با عنوان   مراقب باشید تبلیغات برندها شما را فریب ندهند مطالعه کنید 

خواندن 690 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 16 بهمن 1395 ساعت 09:53

مقالات مرتبط بیشترنوشتن دیدگاه

دیدگاه‌ها  

#2 مدیر بلاگ 1395-11-16 09:56
به نقل از نکته سنج:
18 رسوایی تبلیغات کاذب برای مارک های معروف!!
این که فقط 9 تا بود...
جریمه شما چقدر میشه؟

درود بر شما بخش دوم این مقاله یا بهتر بگوئیم 9 رسوایی تبلیغاتی دیگر در مقاله ای با عنوان " مراقب باشید تبلیغات برندها شما را فریب ندهند " مطالعه کنید
ممنون از حسن توجه شما
نقل قول کردن
#1 نکته سنج 1395-11-03 13:22
18 رسوایی تبلیغات کاذب برای مارک های معروف!!
این که فقط 9 تا بود...
جریمه شما چقدر میشه؟
نقل قول کردن

تست
Contact Us

تماس با ما

: ستارخان، 100 متر پایین از تقاطع بهبودی، بن بست واعظی، پلاک 8، طبقه همکف
: 66503578-021 66501352-021
: شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ الی ۱۸ | پنجشنبه ساعت ۹ الی ۱۴
  با تشکر و سپاس،پیام شما ارسال شد.   پیام شما ارسال نگردید