تاثیر تبلیغات در جذب مخاطب

شنبه, 09 بهمن 1395 ساعت 13:22
به این مقاله امتیاز دهید
(5 رای‌ها)
تاثیر تبلیغات در جذب مخاطب - 4.2 out of 5 based on 5 reviews

تبلیغات اغلب به اشتباه با مفاهیمی همچون بازاریابی ، روابط عمومی یا فعالیت های پیشبرد فروش ، معادل قلمداد می شود. ساده ترین تعریف این است که تبلیغات به معنای درج و نصب اطلاعات ( شرکت یا محصول آن ) در ازای پرداخت مبلغ معینی ، باهدف تاثیرگذاری بر رفتار خرید مصرف کنندگان با ارائه شیوه مختلف پیاده سازی تبلیغات بسیار گسترده و گاه نامحدود است .  

 

به عنوان مثال استفاده از روزنامه ها، رادیو و تلویزیون، کتابجه های راهنمای خریداران در زمره نمونه های تبلیغاتی به شمار می آید. به علاوه تبلیغات اینترنتی با استفاده از انواع شیوه ها نظیر: بنر، یالینک و ... امروزه در حال گسترش است.

قبل از طراحی یک مبارزه ی تبلیغاتی، مهم ترین امر درک مزیت ها و محدودیت های این شیوه ی بازاریابی است.

 

تبلیغات می تواند :

• مشتریان فعلی و بالقوه ، کاربردها و منافع محصول یا خدمات را یادآوری کند.

• هویت منحصر به فرد شما را تثبیت کند و پایدار سازد.

• شهرت واعتبار شما ارتقا دهد.

• مشتریان فعلی را برای خرید بیشتر از محصولات و خدمات شما ترغیب کند.

• مشتریان جدید را شیفته کسب و کار شما نماید.

• با افزایش تدریجی سطح فروش، سود نهایی کسب و کار شما را افزایش دهد.

• جایگاه کسب وکار شما را نزد مشتریان، سرمایه گذاران و سایر ذینفعان ارتقا دهد.

مقاله مرتبط:  شرکت تبلیغاتی چیست؟

 

با وجود این تبلیغات نمی تواند:

• موج عظیمی از مشتریان پرو پا قرص را به یکباره برای کسب و کار شما خلق کند.

• به ناگهان سطح فروش شرکت شما را با رشد شدید روبه رو کند.

• مشکلاتی همچون نقدینگی یا سود آوری شما را حل کند.

• کاستی ها را در برنامه ی خدمات برای مشتریان جبران کند.

• کالاها یاخدمات کم ارزش یا نا مطلوب را به فروش رساند.

 

مزیت ها و محدودیت ها 

تبلیغات نسبت به سایر شیوه های بازاریابی از دو مزیت منحصر به فرد بهره مند است:

نخست آن که در استفاده از تکنیک های تبلیغاتی ، کنترل کاملا" در اختیار شما ست . برخلاف روابط عمومی ، شما می توانید به دقت ، زمان ، مکان و تعداد پیام هایی را که برای مخاطبان می فرستید، ویژگی های ظاهری و سایر جزئیات مرتبط با آن ها را خود در دست داشته باشید. به علاوه، می توانید مخاطبان هدف خود را انتخاب کرده و با توجه به شاخص های جغرافیایی برنامه ی مشخصی را برای تاثیر گذاری بر آنها دنبال کنید.

دومین ویژگی منحصر به فرد تبلیغات این است که شما با استفاده از این ابزار می توانید ثابت قدم بمانید و با ارائه ی تصویری از شرکت و انتقال پیام خود برای مشتریان در بلند مدت و مکررا"، سطح آگاهی و اعتماد آن ها را افزایش دهید و به این ترتیب ، مشتریان به تدریج تحت تاثیر فعالیت های تبلیغاتی ، شما را خواهند شناخت و در صورتی که برنامه مدونی را دنبال کنید ، به سرعت و سهولت، بسته بندی ، عناصر نام و نشان تجاری و پیام های تبلیغاتی شما را از رقبا متمایز خواهند کرد .

 مقاله ای که در رابطه با تبلیغات میتواند شما را یاری دهد  ⁣کمپین تبلیغاتی چیست؟  است.

 

این مزیت ها کافی به نظر می رسند ، اما تبلیغات نیز مانند سایر شیوه های بازاریابی ،معایب و محدودیت های خاص خود را دارد. اول آن که : اجرای صحیح مبارزات تبلیغاتی نیازمند برنامه ریزی منسجم ودقیق است ؛ در صورتی که این برنامه ریزی ها به درستی صورت گیرد و از قبل تمام جزئیات در نظر گرفته شده باشد، تبلیغات می تواند شیوه ای اثر بخش و به صرفه اقتصادی شناخته شود.

به عنوان مثال، اگر برنامه ی بلند مدتی را برای درج پیام تبلیغاتی خود در روزنامه یا مجلات دنبال کنید ، هزینه درج آگهی ، کم تر از شرایطی است که تنها برای دفعات معدودی آگهی می دهید . به همین ترتیب ، با طراحی و چاپ چندین پیام تبلیغاتی به طور همزمان، هزینه های شما کاهش می یابد، دوم این که : تبلیغات نیازمند صرف زمان و حضور مستمر است.

اثر بخشی فعالیت تبلیغاتی شما به تدریج و در دراز مدت افزایش می یابد، زیرا مصرف کنندگان همیشه پیام های شما را مشاهده نمی کنند. به همین جهت باید به طور مستمر برای مشتریان فعلی وبالقوه ی خود مزیت محصولات و خدمات خود را یاد آور شوید . تاثیر بلند مدت تبلیغات، افزایش سطح شناسایی محصول و نام و نشانی تجاری شماست و این امر به تدریج می تواند منجر به سودآوری آژانس تبلیغاتی  شما شود.

 

خواندن 460 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 09 بهمن 1395 ساعت 16:32

مقالات مرتبط بیشترنوشتن دیدگاه


تست
Contact Us

تماس با ما

: ستارخان، 100 متر پایین از تقاطع بهبودی، بن بست واعظی، پلاک 8، طبقه همکف
: 66503578-021 66501352-021
: شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ الی ۱۸ | پنجشنبه ساعت ۹ الی ۱۴
  با تشکر و سپاس،پیام شما ارسال شد.   پیام شما ارسال نگردید