نکات اصولی و فنی در طراحی نشانه-نوشته ( لوگوتایپ ) [ بخش دوم ]

جمعه, 12 مهر 1392 ساعت 11:20
به این مقاله امتیاز دهید
(0 رای‌ها)

7خاص نمودن نشانه نوشته

آنچه که مهم است اینکه نشانه نوشته باید به گونه ای خاص طراحی شود تا در ذهن باقی بماند. خاص نمودن نشانه نوشته بسته به حروف تشکیل دهنده ی کلمه و توان طراح در ایجاد فرم های جدید از آنها انجام می گیرد.

8ایجاد نظم و هماهنگی بین اجزائ نشانه نوشته

هر چه هماهنگی بین حروف یک نشانه نوشته بیشتر باشد نظم بیشتری ایجاد نموده و به زیبایی نشانه نوشته خواهد افزود.

9اهمیت نقطه در نشانه نوشته های فارسی

در نشانه نوشته های لاتین که با حروف بزرگ نوشته می شوند به علت عدم حضور نقطه در این گونه حروف موقعیت یکسانی ایجاد شده در صورتی که نشانه نوشته های فارسی به دلیل حضور نقطه در برخی از حروف و از طرفی متغییر بودن تعداد آنها موقعیت های متفاوتی در کلمه ایجاد می شود. گاه حضور بیش از حد نقطه مشکلاتی را می آفریند که طراح بایستس به نحو شایسته ای از عهده آن برآید.

نقطه ها بر حسب هماهنگی با فرم نوشته، اشکال گوناگونی به خود می گیرند مانند دایره و مربع، نقاطی که با قلم نی نوشته می شوند و غیره. از لحاظ اندازه بسته به شرایط و موقعیت نوشته اندازه نقطه ها می تواند یکسان یا متفاوت انتخاب شوند.از لحاظ مکان جای گیری، گاه خطوطی که در جهت راستای حروف کشیده می شود می تواند به انتخاب مکان نقطه ها کمک کند و یا به صورت حسی بر حسب ایجاد تعادل بهتر بین فضای مثبت و منفی، مکان نقطه ها انتخاب می گردد. در هر صورت نقطه ها از عوامل مهم بصری بوده و به همین لحاظ بایستس به آنها با اهمیت نگریست.

10 -  استفاده از عناصر تصویری در طراحی نشانه نوشته

بایستی توجه داشتکه میزان حضور عنصر تصویری در یک نشانه نوشته زیر 50% صورت گیرد. چه بسا استفاده بیش از این میزان نشانه نوشته مورد نظر رادر حیطه نشانه های تصویری قرار خواهد داد.

11استفاده از نسبت های استاندارد در طراحی نشانه نوشته

منظور از نسبت های استاندارد در مقایسه با انتخاب اندازه، ضخامت و امتدادها، عبارت است از اندازه های 1/1 ½ ، 1/3 ، 2/3 ، ¼ و ¾ می باشدکه در بعضی موارد برای حصول نتیجه ی مطلوب روش مناسبی بوده اما باید توجه داشت در مواردی نیز برخورد حسی می تواند ما را به نتیجه مطلوب برساند.

نکته دیگر در این مقوله استفاده در مستطیل طلایی می باشدکه در طرح نشانه می تواندبه عنوان قالب کلی در مواردی کارساز باشد.

12زاویه دید

یک نشانه اعم از نوع تصویری و یا نوشتاری، می تواند دارای زاویه دید راست، چپ، بالا، پایین و یا خنثی باشد. از آنجایی که جهت نوشتار فارسی از سمت راست به چپ می باشد بهتر آن است در صورت داشتن زاویه دید در نشانه، جهت آن به سمت چپ باشد و در این صورت برای تعیین محل استقرار نشانه در یک صفحه ناحیه راستت را برای آن در نظر گرفت و در زمینه لاتین برعکس آن. ولی همان طور که می دانیم در صورتی که نشانه دارای دید خنثی باشد هیچگونه محدودیتی از لحاظ استقرار آن در صفحه منظور نمی شود.

گردآوری و تدوین : بخش طراحی گرافیک کانون تبلیغاتی کروشه ( الناز سلیمانی )

خواندن 1342 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 07 دی 1393 ساعت 19:51


نوشتن دیدگاه


جهت دریافت آخرین مطالب،عکس‌ها، تیزر‌ها و ... تبلیغاتی، مقالات بازاریابی و روابط عمومی عضو شوید.

تست
Contact Us

تماس با ما

: ستارخان، 100 متر پایین از تقاطع بهبودی، بن بست واعظی، پلاک 8، طبقه همکف
: 66503578-021 66501352-021
: شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ الی ۱۸ | پنجشنبه ساعت ۹ الی ۱۴
  با تشکر و سپاس،پیام شما ارسال شد.   پیام شما ارسال نگردید