روانشناسی محتوای ویروسی

دوشنبه, 15 شهریور 1395 ساعت 21:14
به این مقاله امتیاز دهید
(0 رای‌ها)
برخی از بازاریابان ممکن است معتقد باشند که هیچ کس نمی تواند پتانسیل محتوای ویروسی را پیش بینی کند. با اینحال این بازاریابان همان افرادی هستند که بارها و بارها از تیم بازاریابی خود می خواهند اینترنت را بشکنند. با وجود بیش از 75 درصد از بازاریابی B2B و B2C که انتظار دارند امسال محتوای بیشتری تولید کنند، این کتمان حقیقت است که بگوییم محتوای زیادی در اینترنت وجود ندارد.
بیشتر این محتواها گمنام باقی مانده اند و برخی از آنها نیز حتی بدون کمک افراد مشهور توانسته اند به جایگاه ویژه ای دست یابند. به عنوان Bulimia.com را در نظر بگیرید که به کمک فتوشاپ چهره ابر قهرمانان را دوباره به تصویر می کشد.  طراحان، عضله های دوسر  و کمرهای باریک را از آیکون های کتاب های کمدی جایگزین کرده اند تا بدن واقعی تری را برجسته نمایند. زمانی که این مورد  با اعضای اصلی بدن جفت می شود، کنتراستی بین دو تصویر به وجود می آید. خوب حتما از خود می پرسید نتیجه چیست؟

تقریبا 1300 روزنامه  به این پست اشاره کرده اند و بیش از 100000  نفر آن را در رسانه اجتماعی به اشتراک گذاشته اند. برای اینکه تصاویر بصری بهتری به دست آوریم، ما آدرس های آی پی منحصر به فردی را برای هر کدام از پروژه های این سایت قرار دادیم. در کمتر از یک هفته، این کمپین توسط 20 ایالت در آمریکا ، 25 کشور همچون آرژانتین، برزیل، دانمارک، فرانسه، ایتالیا و کره پوشش داده شد.  نقشه زیر را به دقت بررسی کنید تا ببینید  محتوای ویروسی در طول زمان چگونه تشکیل شده است:


هیچ شکی نیست که این پروژه  از دیدگاه تعاملی بسیار موفق عمل کرده است اما چیزی که در این مورد بسیار جالب و جذاب است این موضوع است که عناصر بصری چگونه بر روی محتوای ویروسی تاکید کرده  و توانسته است از مرزهای فرهنگی و صنعتی عبور کند.  اگرچه این کمپین برای سازمانهای موجود در کالیفرنیا ایجاد شده بود اما توانست در رسانه های اجتماعی به سرعت رشد کند.برای اینکه محتوای ویروسی به موفقیت دست یابد باید چند عنصر را در خود داشته باشد.

این  نوع محتواها باید ساده، غیر قابل پیش بینی، منسجم، معتبر، احساسی و تولید کننده یک داستان باشد. به عبارت دیگر روشی برای اینکار وجود دارد. زمانی که این روش برای پروژه ابرقهرمانان به کار رفت، نظریه کاملا درست بود. این کمپین بسیار ساده بود زیرا به تنهایی بر روی عناصر بصری تکیه داشت و نتیجه آن نیز غیر قابل پیش بینی بود زیرا قهرمانان هنوز در یک حالت تغییر یافته قابل شناسایی بودند. تصاویر به کار رفته منسجم بود زیرا آنها تصاویر ذهنی یکسانی را برای هر کسی که از آن استفاده می کرد چاپ کرده بودند.

این کمپین بسیار معتبر بود زیرا شامل آمارهای CDC ( مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری )بود. محتوای به کار رفته بسیار عاطفی و احساسی بود زیرا با قهرمانانی پیوند خورده بود که در میان افراد محبوب بودند. در مورد داستان، این پست بر روی دو سطح مختلف کار کرده است. در یک طرف، شامل مرجع فرهنگی است که گروه خاصی از طرفداران کتاب های کمدی را به خود جذب می کند. از سوی دیگر، این تصاویر بحث جهانی را در مورد نا امنی و تزلزل ایجاد می کند. اینکه افراد با داستان آن موافق باشند یا نباشند اصلا مهم نیست.

در هر دو مورد بحث هایی ایجاد شده است. بهترین ایده این است که بتواند بیشتر از یک داستان ظاهر شود. با این وجود باید به خاطر داشته باشید که یک نظم تحقیقاتی کلی برای محتوای ویروسی اختصاص داده شده است بنابراین توضیحات اضافی در این مورد نیز وجود دارد. در مطالعاتی که بر روی شباهت احساس های یوتیوب  انجام شده است، لیمور شیفمن  معتقد است که  ویدئوهای ویروسی به طور عمده دارای ویژگی های مردم عادی،طنز، سادگی، تکرار و محتوای منحصر به فرد است. تحقیقات انجام شده دیگر پیشنهاد می کند که  ویروسی بودن نتیجه محبوبیتی است که از جوامع آنلاین همگن سرچشمه می گیرد.

با اینحال بیشتر نظریه ها تمایل دارند بر روی یک عنصر کلیدی تمرکز کنند. اجازه دهید نگاهی به کار جان برگر که یک محقق خوب در این زمینه است بیندازیم. برگر به عنوان پروفسور و استاد دانشگاه پنسیلوانیا، بیشتر از 15 سال از زندگی خود را به مطالعه تاثیر رسانه های اجتماعی بر روی رفتار ما اختصاص داده است. در یکی از این مطالعات، او تقریبا 7000 مقاله منتشر شده در نیویورک تایمز را مورد بررسی قرار داده است تا عناصری که باعث ویروسی  شدن محتوا می شود را شناسایی کند.

نتایج او نشان می دهد محتوایی که بیشتر از سایر موارد به اشتراک گذاشته می شود معمولا مفید، شگفت آور و مثبت هستند اما از همه مهم تر این نوع محتواها بسیار احساسی و عاطفی اند. همانطور که مشاهده می کنید بیشتر محققان در یک موضوع با یکدیگر توافق دارند. یک ارتباط عاطفی برای به دست آوردن اشتراک در رسانه های اجتماعی ضروری است و یکی از بزرگترین اهداف برای بازاریابان  امروزی کمک به برند برای ایجاد پیامی است که افراد دوست دارند به اشتراک بگذارند.  موفقیت کمپین ابرقهرمانان نشان می دهد که چگونه محتوا با ایجاد شگفتی و علاقه می تواند اشتراک های زیادی به دست آورد. فاکتورهای زیادی وجود دارد که بر روی اشتراک محتوا تاثیر می گذارد. برای موفقیت یک کمپین باید عناصر زیادی کنار یکدیگر قرار گیرد. در ضمن برای مشاوره دیجتال مارکتینگ می توانید در شرکت تبلیغاتی  کروشه در ارتباط باشید.

منبع

 

خواندن 390 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 13 دی 1395 ساعت 13:17


نوشتن دیدگاه


تست
Contact Us

تماس با ما

: ستارخان، 100 متر پایین از تقاطع بهبودی، بن بست واعظی، پلاک 8، طبقه همکف
: 66503578-021 66501352-021
: شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ الی ۱۸ | پنجشنبه ساعت ۹ الی ۱۴
  با تشکر و سپاس،پیام شما ارسال شد.   پیام شما ارسال نگردید